100 let republiky: na pražské Letné byla k vidění technika včetně historických exponátů ze sbírek VHÚ

Ministerstvo obrany, Armáda ČR a další složky připravily na dny 26.-28. října 2018 třídenní program spojený s oslavami 100. výročí založení Československa, který vyvrcholil v neděli 28. října slavnostní přehlídkou na Evropské třídě. Součástí programu bylo i představení historické a současné vojenské, záchranné či policejní techniky na pražské Letné. 

 

Ve dnech 26. až 28. října 2018 se na Letenské pláni v Praze uskutečnila třídenní statická ukázka vojenské techniky a techniky Integrovaného záchranného systému ČR (Policie ČR, Hasičský záchranný sbor ČR a Zdravotnická záchranná služba hl. m. Prahy), Městské policie hl. m. Prahy a Celní správy ČR od roku 1918 do současnosti. Na Letné se představilo celkem 153 kusů současné, historické a speciálních techniky.

Vojenský historický ústav Praha přispěl do této části oslav nemalým počtem historické techniky ze svých sbírek – téměř třemi desítkami kusů. Šlo například o dva tanky československé meziválečné výroby, Lt-35 a Lt-38, exportní tank LTP a také vůbec první tank, který sloužil v československé armádě po roce 1918 – francouzský Renault FT-17.

Představily se i dva stroje, které tvořily páteř tankové techniky poválečné doby: sovětský T-34/85 a rovněž sovětský T-55. Dále unikátní Praha V3S ve verzi zubní ordinace, která jezdila na velká vojenská cvičení v 70. a 80. letech, historické automobily Škoda, ale také tři verze amerického vozidla Hummer, které pomáhaly našim vojákům v zahraničních misích po roce 1989. Zastoupeny byly i vozy značky Tatra, a to jako tahače nebo ve verzi cisterna.

 

Partneři

© Vojenský historický ústav Praha