Druhý válečný rok 1915 – noví nepřátelé, nové výzvy

Dlouhodobý projekt série mezinárodních vědeckých konferencí “Léta do pole okovaná 1914-1918″, kterým Vojenský historický ústav Praha připomíná stoleté výročí první světové války, letos pokračuje druhým konferenčním jednáním. Nese název “1915 – noví nepřátelé, nové výzvy”.

Jak jiná byla tato válka a čím se lišila od těch předešlých, to v mnohém naznačilo již zápolení roku 1914. Bojující armády i státy stále více pohlcovalo vzájemné soupeření provázené hledáním důmyslných prostředků – taktických i technických – ke zdolání nepřátel. Aktéři se ocitli ve vleku konfliktu, který se z fronty přelil do zázemí, kde jeho ničivá náruč sevřela celou společnost.
Nepřibyli jen další nepřátelé na bojištích, válku provázelo více a více jevů nepřátelských lidskému žití. A tyto poměry stavěly zúčastněné státy a jejich obyvatele ve všech rovinách existence před výzvy do té doby nepoznané.
Konference nazvaná 1915 – noví nepřátelé, nové výzvy se uskuteční v termínu od 22. do 24. září 2015 v prostorách Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, pod záštitou předsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR pana Jana Hamáčka a ministra obrany ČR pana Martina Stropnického.
Při tomto setkání badatelé z České republiky, Itálie, Maďarska, Německa, Polska, Rakouska, Slovenska, Slovinska a USA nahlédnou válečný rok 1915 prostřednictvím více než čtyř desítek konferenčních příspěvků.

 

Pozvánka a program konference ve formátu PDF

The invitation and conference program in PDF format

 

Partneři

© Vojenský historický ústav Praha