Letadla Albatros a Iskra si vyměnily svá místa

Letadla Albatros a Iskra si vyměnily svá místa

21. 02. 2018

Zahájení nové muzejní sezóny v Leteckém muzeu Kbely se pomalu blíží. Své brány otevře areál do jubilejní padesáté sezóny za dva měsíce, v sobotu 28. dubna. Při té příležitosti bude také otevřen nový hangár číslo 43, ve kterém bude umístěna expozice cvičných letounů. Součástí příprav hangáru byl i nedávný přesun dvou letadel, které patří ve svých zemích k nejznámějším.

 

Vojenský historický ústav Praha získal v uplynulých týdnech další z letounů firmy Aero, jde o Albatros L-39 č. 2436. Jedná se o druhý stroj tohoto typu, který se aktuálně ocitl ve sbírkách VHÚ – na konci loňského roku doputoval do Kbel z Čáslavi „výroční“ Albatros L-39 s markingem připomínajícím 40 let provozu tohoto letounu a zároveň osobnost někdejšího hlavního konstruktéra firmy Aero, ing. Jana Vlčka (blíže ZDE).

Vlčkův Albatros bude v hangáru č. 43 umístěn i nadále, druhý Albatros č. 2436 však před několika dny uvolnil místo, aby na jeho pozici mohl být umístěn další známý cviční letoun: polský PZL TS-11 Iskra. Iskra byla doposud umístěna v depozitáři v prostoru Staré Aerovky.

Oba letouny si tak vyměnily svá místa, Iskra putovala do hangáru č. 43 a Albatros do depozitního hangáru ve Staré Aerovce. Přesun-vyměna letadel probíhala po veřejné komunikaci, vzorový doprovod letounům vytvořila a bezpečnost celého procesu zajistila Vojenská policie. Poděkování patří také pracovníkům 24. základny dopravního letectva Kbely a letňanskému letišti, bez jejichž pomoci by akci nebylo možné realizovat.

Výměna obou letadel trvala asi dvě a půl hodiny, videozáznam si můžete prohlédnout na našich facebookových stránkách, respektive ZDE.

V hangáru č. 43 bude umístěn nejen Vlčkův výroční L-39 a polská Iskra, ale také aerovácký L-29 Delfín. Tedy ten letoun, se kterým Iskra svedla konkurenční boj v roce 1961 o to, které z těchto letadel se stane hlavním výcvikovým strojem států Varšavské smlouvy. Vyhrál Delfín, ale Poláci zůstali jako jediní věrni svému stroji (blíže ZDE).

Po boku Albatrosu, Iskry a Delfína se v hangáru č. 43 představí i dvoumístná cvičná verze MiGu-15 a některé další stroje.

Nezapomeňte: 28. dubna v 10.00 otevře Letecké muzeum Kbely své brány do jubilejní 50. sezóny, tak si nenechte tuto událost ujít.

 

AktuálněRetrospektivy hybridní války. Také Československo se v ní v letech 1938-39 ocitlo.

Retrospektivy hybridní války. Také Československo se v ní v letech 1938-39 ocitlo.

08. 08. 2022
Jedním z charakteristických fenoménů dneška je hybridní válka. Ta může předcházet konvenčnímu…
Mizející Milovice, díl 2. Jak to vypadalo v roce 2008.

Mizející Milovice, díl 2. Jak to vypadalo v roce 2008.

04. 08. 2022
V červenci letošního roku jsme publikovali na webových stránkách vhu.cz materiál nazvaný…
Památníky z vojny aneb cesta do vojákovy duše

Památníky z vojny aneb cesta do vojákovy duše

31. 07. 2022
Když jsme na podzim roku 2020 na Vojenském historickém ústavu Praha zahájili…
Restaurování německých vojenských saní

Restaurování německých vojenských saní

28. 07. 2022
Mezi exponáty ve sbírkách Vojenského historického ústavu Praha najdeme kromě standardních předmětů,…
Lépe než bolševici: činnost Technického oddělení čs. vojska na Rusi

Lépe než bolševici: činnost Technického oddělení čs. vojska na Rusi

25. 07. 2022
Technické oddělení Čs. armádního sboru na Rusi bylo založeno v červenci roku…