Na pražské Floře se uskutečnil Army den, k vidění byly i exponáty z VHÚ

Třetí ročník úspěšné akce Army den se ve středu 18. dubna uskutečnil v pražském obchodním centru Atrium Flora. Prezentaci Armády České republiky a Hradní stráže zahájil náčelník generálního štábu AČR armádní generál Josef Bečvář, akci navštívila také ministryně obrany Karla Šlechtová. Součástí prezentace vojenské techniky byly i dva exponáty ze sbírek Vojenského historického ústavu Praha – horský kanon z roku 1917 a vojenský automobil Škoda 420 Popular z 30. let 20. století.

 

Celodenní program určený veřejnosti nabídl to nejzajímavější z činnosti profesionálních vojáků, kteří představili návštěvníkům např. samohybnou kanónovou houfnici Dana, kolový obrněný transportér Pandur, lehká obrněná vozidla Dingo a Iveco, LRD Kajman, protiletadlový komplet RBS-70, pyrotechnické roboty, motocykly Hradní stráže a další techniku a vojenskou výzbroj AČR, Hradní stráže a Vojenské policie včetně ručních zbraní.

Ministryně obrany Karla Šlechtová si se zájmem prohlédla veškeré ukázky, včetně techniky a navštívila i centrum kynologů, kde byl přítomen i psí hrdina z Afghánistánu vlčák Athos se svým psovodem.

„Považuji za významné, pokud se Vojenská policie, Hradní stráž a ostatní jednotky prezentují na této akci. Akce plánujeme právě do těchto center, protože je zde největší pohyb lidí a tím i vysoký zájem. Ukazujeme zde zbraně a činnosti armády. Slibujeme si od toho pochopitelně zvýšený zájem o Armádu České republiky a aktivní zálohy, ale například i zájem o studium na Univerzitě obrany,“ uvedla ministryně Šlechtová.

Ze sbírek Vojenského historického ústavu Praha byly k vidění dva exponáty: vojenský automobil Škoda 420 Popular a 7,62cm horský kanón vz. 09.

Automobil škoda Popular se v mladoboleslavském závodě vyráběl v letech 1934 – 1938, a to v různých verzích: sedan, kabriolet, kupé atd. Československá armáda odebírala především čtyřsedadlové otevřené verze, kryté plátěnou střechou a s jednoduchou výbavou. Vystavený automobil je patrně jediným dochovaným vozem tohoto typu.

Druhý exponát z VHÚ, který se představil veřejnosti – horský kanon 7,62 cm -, byl v roce 1917 vyroben v největším ruském zbrojařském podniku, petrohradském Putilovském závodu. Exponát pochází z výzbroje československých legií bojujících na východní frontě první světové války. Kanon byl používán především v těžko přístupném horském terénu. Zbraň vážící 626 kg byla lehká a snadno rozebratelná, mohla být naložena na soumary.

Během celého dne program zpříjemnilo vystoupení armádních umělců z Dixie – vojenské hudby Olomouc, Hudby Hradní stráže a Vojenského uměleckého souboru Ondráš. Součástí programu byla i autogramiáda sportovců ASC Dukla Barbory Špotákové a Imricha Bugára, veslaře Ondřeje Synka, rychlostního kanoisty Jana Štěrby, moderního pětibojaře Davida Svobody a Natálie Dianové, paralympijského cyklisty Jiřího Ježka, sportovního střelce Miloše Slavíčka, vodního slalomáře Jonáše Kašpara a Marka Šindlera, lyžařky Andrey Zemanové, biketrialisty Václava Koláře a čtyřkolkářky Olgy Roučkové. Nechyběla ani výstava fotografií ze zahraničních operací Ten druhý život a besedy s novodobými válečnými veterány.

RED

Partneři

© Vojenský historický ústav Praha