Barevné drony Mahwishe Chishty

Dron. Jeden ze symbolů vedení moderních válek a zejména boje proti terorismu. Právě tato bezpilotní letadla si pro svou expozici v londýnském Imperiálním válečném muzeu vybrala pákistánská výtvarnice Mahwish Chishty (1980), která dnes trvale žije a tvoří ve Spojených státech. Byla to její první samostatná zahraniční výstava.

 

Mahwish Chishty původně studovala malbu miniatur na National College of Arts v pákistánském městě Láhaur. Postupně však začala kombinovat nová média a konceptuální umění s prvky tradiční pákistánské kultury. K vytvoření série maleb i objektů, v nichž různým způsobem ztvárňuje drony, ji inspirovala návštěva rodného Pákistánu v roce 2011.

Vznikly tak nejen různé malby a grafiky, ale i trojrozměrné předměty – vlastně jakési modely dronů.

Všechna její díla se vyznačují velkou barevností; výtvarnice také často používá dekorativní folklórní prvky. Podobně pomalovaná nákladní auta a autobusy křižují silnice celého Pákistánu. Smrtonosné zbraně proto v některých jejích pracích vypadají na první pohled až vesele…

Mahwish Chishty tak chce výtvarnými prostředky komentovat současnou válku dronů v její rodné zemi. Na některé práce také fotografickou cestou reprodukuje stránky z pákistánských novin, které doplňuje technikou miniaturní malby. Výtvarnice byla otřesena lokálními detailními informacemi o útocích dronů, což dává do kontrastu s minimem zpráv o tomto způsobu války v USA. Jak sama výtvarnice uvádí, chce vytvořit nové vizuální tvarosloví.

Jaroslav Beránek

 

Partneři

© Vojenský historický ústav Praha