Blůza armádního generála, 2010

Účastníci II. odboje byli po roce 1990 rehabilitováni a byly jim navráceny jejich hodnosti, o které často v období 50. let nespravedlivě přišli. Řada osobností pak byla při nejrůznějších příležitostech povyšována, často až do nejvyšších generálských hodností.

 

Blůza armádního generála je součástí letního stejnokroje 2005. Ten byl zaveden jako důstojná náhrada stejnokroje 97 pro letní období. Vyznačuje se kvalitnějším základním materiálem, 100% vlnou, který je prodyšnější než tkanina celoročního stejnokroje. Barva a vzhled byly silně inspirovány stejnokroji francouzské armády.

Za pozornost stojí množství válečných dekorací a doplňků. Na středu levé náprsní kapsy je originální smaltovaný odznak 2. československé samostatné paradesantní brigády v SSSR, nad stužkami řádů a vyznamenání pak motiv britských parašutistických křidélek.  Nošení tohoto označení bylo vyhrazeno parašutistům, kteří absolvovali bojový seskok, případně byli bojově nasazeni. To je i případ Tomáše Sedláčka, který bojoval v rámci parabrigády na území Slovenska. Na středu pravé náprsní kapsy je umístěn odznak Vysoké školy válečné ročník 1948.

Armádní generál Ing. Tomáš Sedláček (1918–2012) byl československý voják, absolvent Vojenské akademie v Hranicích, účastník čs. zahraničního odboje ve Francii, Velké Británii a SSSR. Od roku 1951 byl po vykonstruovaném procesu vězněn až do jara 1960. I ve velmi vysokém věku byl aktivním členem a předsedou řady spolků (KPV, ČsOL).

Zdeněk Špitálník

Partneři

© Vojenský historický ústav Praha