Blůza divizního generála Aloise Eliáše, 1938

Mezi nejzajímavější předměty ve sbírce VHÚ se nepochybně řadí památky po významných osobnostech čs. armády a odboje. Alois Josef Eliáš (29. září 1890 Královské Vinohrady – 19. června 1942 Kobyliská střelnice) byl ruský a francouzský legionář, voják, politik, účastník domácího odboje za druhé světové války a předseda protektorátní vlády mezi léty 1939 a 1941. Za svou odbojovou činnost byl nacisty jako jediný premiér okupovaného státu popraven.

 

Blůza je zhotovená z česané příze barvy khaki, skládá se ze dvou přednic, dvojdílného zadku, dvou rukávů, dvou kapes náprsních, dvou kapes bočních a přeloženého límce. Kapsy náprsní (na vrch přišité) jsou uprostřed opatřeny přehyby, na každé kapse jsou poutka na uchycení dekorací, boční kapsy jsou měchovitého tvaru. Otvory obou párů kapes jsou kryty patkami, které se zapínají na malý stejnokrojový knoflík. Na pravé přednici je sedm velkých knoflíků, na levé sedm obšitých dírek.  Všechny knoflíky jsou zlacené, s vyraženým motivem zkřížených mečů. Límec se zapíná na dva háčky. Ve vzdálenosti cca 10 cm od ústí je rukáv přeložen a prošit. Nad manžetou je hodnostní označení, tři zlaté hvězdy (na pravém rukávu pouze jedna). Na nadloktí pravého rukávu je označení počtu let strávených v legiích, 4 do úhlu našité krokve.

Na límci jsou našity šarlatově červené výložky se zlatou dracounovou výšivkou lipových ratolestí. Nárameníky jsou standardního typu pro generály s dracounovou výšivkou s motivem lipových listů. Lemovány jsou třešňově červenou lemovkou a zlatou dracounovou výšivkou. Nad levou náprsní kapsou jsou ve třech řadách napevno našity stužky obdržených řádů a vyznamenání (11ks). Blůza je letního typu, pouze s částečnou hedvábnou podšívkou.

Zdeněk Špitálník

Partneři

© Vojenský historický ústav Praha