Blůza generála Stanislava Čečka

Stanislav Čeček (1886–1930) se do vlasti se vrátil jako generálmajor ruských legií mezi posledními v roce 1920. V nové československé armádě působil na Generálním inspektorátu a jako zástupce náčelníka hlavního štábu.

Potřebné vojenské vzdělání si Čeček doplnil v letech 1921–23 na francouzské válečné škole. Po návratu vedl vojenskou kancelář prezidenta Masaryka a stal se šéfem Leteckého odboru Ministerstva národní obrany. V roce 1929 byl jmenován na vytouženou velitelskou pozici jako velitel 5. pěší divize v Českých Budějovicích. V květnu 1930 vážně onemocněl následkem válečných útrap a pracovnímu vypětí. Zemřel v Českých Budějovicích 29. května 1930.

Blůza generála Stanislava Čěčka je vyrobena dle Úpravy vycházkového stejnokroje vojenských gážistů z prosince 1924, platné od počátku následujícího roku.

Je zhotovená z česané příze barvy khaki, skládá se ze dvou přednic, dvojdílného zadku, dvou rukávů, dvou kapes náprsních, dvou kapes bočních a přeloženého límce. Na vrch přišité kapsy náprsní jsou uprostřed opatřeny přehyby, boční kapsy jsou měchovitého tvaru. Otvory obou párů kapes jsou kryty patkami, které se zapínají na malý stejnokrojový knoflík. Na pravé přednici je sedm velkých knoflíků, na levé sedm obšitých dírek. Všechny knoflíky jsou zlacené, s vyraženou iniciálou ČS. Límec se zapíná na dva háčky a je vysoký 5.5 cm. Ve vzdálenosti 10 cm od ústí je rukáv přeložen a prošit. Zadek blůzy je opatřen 30 cm dlouhým rozparkem.

Na límci jsou našity šarlatově červené výložky se zlatou dracounovou výšivkou lipových ratolestí. Na místo obvyklého límcového čísla byl pro generály zaveden kulatý zlatý odznak s motivem čs. lva. Vycházkové nárameníky ze zlaté dracounové stuhy jsou napevno načité v ramenním švu a jsou lemovány šarlatově červeným výložkovým suknem. Jediným distinkčním odznakem na nárameníku je postříbřená pěticípá hvězda. Nad levou náprsní kapsou jsou v pěti řadách napevno našity stužky obdržených řádů a vyznamenání.

Zdeněk Špitálník

 

Partneři

© Vojenský historický ústav Praha