Vojenský historický ústav Praha se dvakrát prezentoval ve vysílání České televize

Na obrazovkách České televize se v pořadu Události a komentáře na ČT 24 v pátek 9. února objevil historik VHÚ kapitán Pavel Stehlík, který zde hovořil o projektu Orální historie týkající se zahraničních misí Armády České republiky. Česká televize  také uvedla v neděli 10. února 2019 ve svém pořadu Toulavá kamera na ČT 1 reportáž o muzeu v moravské posádce Hranice, které bylo vybudováno v rámci projektu Posádková muzea pod záštitou VHÚ Praha.

 

Reportáž v pořadu Toulavá kamera o délce zhruba pěti minut představila celou posádkovou muzejní expozici, která vznikla pod vedením VHÚ. Hlavním průvodcem po expozici byl tiskový mluvčí 7. mechanizované brigády, kapitán Ladislav Kabát, v reportáži také vystoupil Petr Cimala, kronikář Vojenské akademie Hranice. Vojenský historický ústav Praha se na přípravě expozice podílel v širokém spektru činností: šlo jak o ideovou a myšlenkovou přípravu, tak návrh členění prostoru, náplň jednotlivých částí expozice i celkové barevné pojetí.

Zmíněn byl vznik expozice a významné osobnosti z vojenské historie, které prošly branou hranických kasáren. Kasárna v minulosti navštívil císař František Josef I., německý císař Vilém II., následník trůnu František Ferdinand d´Este a další. Na zdejší akademii studoval také Otakar Jaroš nebo Adolf Opálka. Trénoval zde například i Emil Zátopek. Historie hranické posádky se píše už více než 160 let, nejvýznamnějším obdobím byla éra do roku 1950, do kdy zde sídlila vojenská akademie.

V reportáži byly zmíněny různé části kasáren, například botanická zahrada, jízdárna, kuželna, plynojem, hasičská zbrojnice, veterinární stanice a další. Část reportáže zavedla diváky do znovu rekonstruovaného Zrcadlového sálu s obrazem prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka od Jaroslava Riedla; jedná se o největší jezdecký portrét prezidenta Masaryka. Část reportáže byla věnovaná i místní kapli sv. Barbory, patronky dělostřelectva; hraničtí doufají, že kaple bude v budoucnu opravena.

Z jednotlivých exponátů muzea  byla zmíněna například dělostřelecká houfnice 122 mm, vzor 38/74, která tvoří historickou spojnici mezi obdobím meziválečným a poválečným, kdy v Hranicích sídlily dělostřelecké útvary.

Celou reportáž je možné vidět na tézto adrese webu České televize ZDE. Článek o hranickém muzeu ze stránek VHÚ je k přečtení ZDE.

*

V pátek 9. února 2019 vystoupil v pravidelném publicistiko-zpravodajském pořadu České televize Události a komentáře, který uvádí program ČT 24, také historik VHÚ, kapitán Pavel Stehlík. Ten zde hovořil o své válečné zkušenosti v Afghánistánu, o raketovém útoku, jehož byl účastníkem, ale také o osobním prožitku vážné nemoci, s níž bojoval po  návratu z mise. Stehlík dále zmínil knihu Do temnoty, v níž mapoval své zkušenosti českého vojáka v Afghánistánu.

Hovořil také o nové expozici v Armádním muzeu Žižkov, která zde bude po rekonstrukci budovy otevřena a jejíž nedílnou součástí bude část věnovaná zahraničním operacím Armády České republiky po roce 1993. Zahraniční působení AČR bylo významným tématem rozhovoru: Vojenský historický ústav Praha tuto činnost mapuje a touto oblastí se také Pavel Stehlík ve VHÚ zabývá.

“Moje působení ve VHÚ se nese ve znamení zahraničních operací, které staly novodobou vojenskou tradicí Armády České republiky, která zároveň vychází z tradice legionářské a prvorepublikové, i tradice druhoválečného odboje, ” zmínil Stehlík.

Stehlík konkrétně a podrobněji hovořil o projektu Pamět vojáka – příběh zahraničních operací, v jehož rámci vyjíždějí pracovníci VHÚ za vojáky z misí a zaznamenávají jejich vzpomínky. Tento projekt navázal na již téměř deset let trvající aktivity Vojenského historického ústavu Praha, které se zaměřily na monitoring novodobých misí a soustředily se především na akviziční činnost, respektive získávání předmětů přímo z místa působení našich vojáků.

Třetím tématem rozvoru byla i vzpomínka na štábního praporčíka Patrika Štepánka, který v Afghánistánu zemřel v roce 2018. Česká televize uvedla v rámci rozhovoru v pořadu Události a komentáře i zvukový záznam o práci vojáka v Afghánistánu, který s Patrikem Štěpánkem pořídil kpt. Stehlík právě v roce 2018, krátce před jeho smrtí.

Rozhovor s kpt. Stehlíkem si můžete prohlédnout ZDE. Rozhovor začíná v čase 22.49.

RED

Partneři

© Vojenský historický ústav Praha