Dětský den a den spojovacího vojska v lešanském muzeu

Vojenské technické muzeum Lešany v sobotu 23. září 2017 již pošesté hostilo dětský den. Podobně jako loni byl zájem veliký – soutěžilo přes dva tisíce dětí a celkově do lešanského areálu zavítalo přes deset tisíc návštěvníků. V Lešanech se zároveň konal den spojovacího vojska Armády České republiky, který je součástí oslav stého výročí jeho vzniku.

 

Letošní dětský den nabídl návštěvníkům více než dvě desítky soutěžních stanovišť. Program začal hned po 9.30, kdy muzeum otevřelo své brány. Obejít všechna stanoviště nebylo úplně lehké, přesto se našly děti, které to zvládly. Nakonec návštěvníkům přálo i počasí, když ranní mlhu vystřídal slunečný den.

Jednotlivá stanoviště prověřila nejen fyzické schopnosti dětí, ale třeba i jejich znalosti vojenské historie. Děti se mohly kupříkladu proměnit ve skotského „blátošlapa“ a překonávaly opičí dráhu. Na několika stanovištích si soutěžící mohli vyzkoušet, jak mají přesnou mušku – ať už šlo o airsoftovou, nebo vzduchovkovou střelnici.

Vedle soutěží si návštěvníci mohli při ukázkách prohlédnout současnou i historickou vojenskou techniku – výherci se pak mohli ve vybrané technice svézt. V rámci statické ukázky spojovací techniky byla mimo jiné poprvé představena nejnovější technologie MILSATCOM, která je zaváděna do AČR.

Den spojovacího vojska navštívili první zástupce náčelníka Generálního štábu generálporučík Jiří Baloun, velitel Pozemních sil AČR generálmajor Štefan Kaleta, náčelník Vojenské kanceláře prezidenta republiky generálmajor Jan Kaše.

S organizací celé akce pomáhaly 4. brigáda rychlého nasazení, 14. pluk logistiky, 15. ženijní pluk. Na dětském dnu se podílely i četné kluby vojenské historie a další subjekty. Jedná se o Aktivní zálohy KVV hlavního města Praha, společnost Posázaví o. p. s., firma Anareus.cz – I. airsoftová prodejna, Motorárna Šercl s. r. o., spolek BUNKRÁK, kluby vojenské historie – Gardekorps a Royal Regiment of Scotland.

 

Partneři

© Vojenský historický ústav Praha