Do Lešan i za kanónem, který tu kdysi sloužil

Již zítra se koná otevírací den ve Vojenském technickém muzeu Lešany. Přinášíme informace o kanónu, který zde kdysi „sloužil“ a nyní se po restaurování předvede před zraky diváků, ale také přehled vlakových spojení i předpověď počasí.

Vojenské technické muzeum Lešany otevírá své brány již zítra v 9.30, hlavní program v aréně, který připomene dvacáté výročí existence Armády České republiky, začíná v 10.30.

V lešanské aréně se předvede i pozoruhodný exponát ze sbírek Vojenského historického ústavu Praha. Jedná se o nově zrestaurovaný 100mm protitankový kanón vz. 53. Kanón byl přitom před rokem 1989 právě v posádce Lešany a mnozí z těch, kteří kdysi v Lešanech sloužili jako vojáci a dnes navštěvují zdejší muzeum, na tyto zbraně jistě vzpomínají.

Jde o poloautomatické protitankové dělo na dvouramenné lafetě, slouží současně jako polní kanón. Kanón byl tažen za nákladním automobilem Tatra 813 – tak by se také měl převést při průjezdu arénou. Vývoj této dělostřelecké zbraně byl zahájen roku 1948 ve Škodě Plzeň, první kanóny byly zaváděny u protitankových pluků a brigád od roku 1953. Kanóny vz.53 se v Československu používaly až do počátku devadesátých let.

 

Informace o možnosti vlakové dopravy na otevírací lešanský den:

Pro ty, kteří se chtějí do Lešan vydat nikoli po vlastní ose autem či na kole, nabízíme zajímavou možnost dopravy vlakem. Vlaky Českých drah jedoucí po trati Praha-Čerčany (tzv. Posázavský pacifik) staví ve stanici Krhanice, odkud je to k bráně areálu VTM Lešany zhruba 1 kilometr (10-15 minut chůze).

Časný ranní vlak z pražského Hlavního nádraží jede v 7.00, ve stanici Vršovice staví v 7.05, v Braníku 7.16 a v Krhanicích je v 8.18. Další spoj jede z Hlavního nádraží v 8.24 (Vršovice 8.29, Braník 8.41) a v Krhanicích je v 9.43. Diváci, kteří zvolí tento vlak, tak bezpečně stihnou začátek celého otevíracího dne. Další vlak jede z Hlavního nádraží v 9.24, v Krhanicích je v 10.43.

Pro možnost dopravy zpět z Lešan do Prahy České dráhy posílily zpáteční vlaky. Z Krhanic odjíždějí spoje v 14.43 (16.10 Praha Hlavní nádraží), 16.19 (Hl. n. 17.40) a v 17.15 (Hl. n. 18.40).

 

Informace o počasí:

Podle předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu Praha má být v sobotu 25. května oblačné počasí s teplotami mezi 11-15 ºC, občasný déšť nebo přeháňky by se však oblasti středních Čech měly vyhnout. Upozorňujeme však návštěvníky, aby se vybavili spíše teplejším oblečením a také dobrou obuví – pohyb v areálu je především v oblasti arény po travnatých plochách.

 RED

 

Partneři

© Vojenský historický ústav Praha