Dosud neznámé a nepublikované snímky z 21. srpna 1968

Padesáté výročí intervence vojsk Varšavské smlouvy pomáhá odkrývat různé, dosud neznámé dokumenty i fotografie. Na Vinohradské třídě v Praze poblíž rozhlasu fotografoval 21. srpna 1968 i tehdy sotva šestnáctiletý Martin Preiss. Snímky pořídil na film 6×6 s fotoaparátem Ljubitěl mezi desátou až dvanáctou hodinou. Jde o dosud nepublikované snímky, které se však vyznačují vysokou dokumentární hodnotou i silným emocionálním nábojem.

 

Snímky zachycují davy přihlížejících Pražanů i manévry sovětských tanků T-55 mezi hořícími troskami vozidel. Na jednom ze snímků je zachycen i hořící tank číslo 212, který vyhořel v Balbínově ulici. Vybuchující munice způsobila smrt čtyř československých občanů: Ivana Laity, Jaroslava Švece, Miroslava Málka a Jaroslava Nováka. Martin Preiss se v tu dobu naštěstí u tanku nevyskytoval…

Čelo tankové kolony dorazilo k budově Československého rozhlasu v půl osmé ráno. Krátce poté vytvořili občané mezi rozhlasem a Václavským náměstím barikádu z vozidel a snažili se i vlastními těly zabránit tankům v postupu. Krátce před devátou hodinou umlkli dočasně rozhlasoví hlasatelé. Budovu obsadili sovětští vojáci.

V okolí budovy rozhlasu zahynulo toho dne celkem šestnáct občanů.

Snímky čekaly padesát let na své zveřejnění. Pan MUDr. Martin Preiss je nyní poskytl Vojenskému historickému ústavu Praha.

Prokop Tomek

Partneři

© Vojenský historický ústav Praha