7,5 cm horský kanón vz. 15 na manévrech

7,5 cm horský kanón vz. 15 na manévrech

Dvojice snímků zachycuje 7,5 cm horský kanón vz. 15 ve výzbroji československé armády na manévrech ve druhé polovině třicátých let.

Předválečná rakousko-uherská armáda potřebovala nový typ horského kanónu a plzeňské Škodovce připadl úkol tuto potřebu uspokojit. Výsledkem bylo několik modelů, z nichž nejlepší byl typ ráže 7,5 cm, vyvinutý roku 1912. V kategorii horských děl měl sotva konkurenci, jeho kvality uznávaly a objednávaly si jej i cizí armády. Po vypuknutí první světové války c. a k. armáda zabavila dosud neodeslané kusy (48 pro Čínu) a byla s nimi nadmíru spokojena (7,5 cm M14). Drobnými úpravami vznikl 7,5 cm horský kanón vz. 1915. Protože se jednalo o horský kanón, dal se snadno rozložit až na šest dílů, z nichž každý mohl nést jeden soumar. Celková přepravní hmotnost kanónu činila 620 kg, hlaveň byla dlouhá 1,155 m. Náměr se pohyboval v rozmezí -9° až +50°, kanón střílel projektily o hmotnosti 6,5 kg na vzdálenost až 8 250 m, čímž se mohl měřit se soudobými polními děly. Obsluha v počtu 6–7 mužů střílela v průměru 6–8 ran za minutu, rekord však činil údajně 20 výstřelů za minutu.

Za první světové války bylo v Plzni a v uherském Győru (Rábu) vyrobeno asi 2 000 kusů, po ní Škodovka vyrobila dalších 500. Tento vynikající horský kanón byl za války ve výzbroji armád všech Centrálních mocností, po válce jako kořist připadl i vojskům dalších zemí, zejména Itálie a balkánských států, a samozřejmě sloužil i armádám nástupnických států Rakousko-Uherska. Zhruba polovina kusů vyrobených v poválečném období šla na export (úpravou prvoválečného typu vznikl 7,5 cm horský kanón vz. 28 pro export do Jugoslávie).

7,5 cm horský kanón vz. 15 byl improvizovaně využíván i v dalších rolích. Německá armáda za první světové války jej pro jeho malou hmotnost nasazovala jako polní dělo, ale nebyla s výsledkem spokojena, protože se jednotlivé části rozvolňovaly – konstrukce kanónu počítala s tím, že bude transportován rozložený, nikoli že bude tažen přes rozstřílený terén na západní frontě. Československá armáda používala 7,5 cm horský kanón vz. 15 ve výzbroji improvizovaných obrněných vlaků a dělových člunů a koncem třicátých let jej improvizovaně použila i jako výzbroj nedokončených objektů pohraničního opevnění.

Před okupací bylo ve výzbroji čs. armády 235 kusů, z nichž většina padla do německých rukou. Za druhé světové války byl tento typ horského kanónu opět s úspěchem nasazován a ve výzbroji některých armád zůstal i dlouho po válce.

 

Aktuálně



Zbrojní výroba v polovině 50. let

Zbrojní výroba v polovině 50. let

16. 04. 2024
Jarní měsíce byly vždy obdobím hodnocení a bilancování předcházejícího roku. Nejinak tomu…
„Tatínek se obětoval, aby Jiřího Potůčka varoval,“ vzpomíná Antonín Burdych

„Tatínek se obětoval, aby Jiřího Potůčka varoval,“ vzpomíná Antonín Burdych

12. 04. 2024
„Moji rodiče, dědeček s babičkou a teta se strýcem položili život za naši zemi. Mou…
Osmdesát let od zahájení provozu letecké linky Brindisi – Protektorát …

Osmdesát let od zahájení provozu letecké linky Brindisi – Protektorát …

10. 04. 2024
Před osmdesáti lety, na počátku dubna 1944, se poprvé vznesly spojenecké stroje…
Všechno nebo nic – německá jarní ofenziva v roce 1918

Všechno nebo nic – německá jarní ofenziva v roce 1918

08. 04. 2024
Nejen příroda se jarem probouzí. Ve válečných konfliktech s nástupem tohoto ročního období…
Prima Historie rozebere osobnost Františka Ferdinanda d’Este

Prima Historie rozebere osobnost Františka Ferdinanda d’Este

06. 04. 2024
I v sobotu 6. dubna se můžete těšit na další díl seriálu Prima…