Armádní umělecký soubor Víta Nejedlého

Trojice snímků pořízených na přelomu 40. a 50. let dvacátého století zachycuje sboristy, tanečníky a členy orchestru Armádního uměleckého souboru Víta Nejedlého.

 

Armádní umělecký soubor se vyvinul z hudební čety, jež vznikla v Buzuluku již v dubnu 1942. Za oficiální den založení souboru je však považován 19. květen 1943. Tehdy se vedení umělecké skupiny ujal sbormistr a skladatel Vít Nejedlý (22. květen 1912 – 2. leden 1945), syn předního komunistického politika, prof. Zdeňka Nejedlého. Den jeho příjezdu k souboru – 19. květen 1943 – je považován za oficiální počátek souboru. Vít Nejedlý se v prosinci 1944 za bojů v Karpatech nakazil břišním tyfem a zemřel počátkem roku 1945 ve vojenské nemocnici v polském Krosnu.

Po druhé světové válce již soubor nesl jméno Víta Nejedlého a rozvíjel se podle vzoru sovětských Alexandrovců. Na podzim 1945 podnikla malá skupina jeho členů zájezd do Spojeného království, následujícího roku se AUS VN účastnil prvního ročníku hudebního festivalu Pražské jaro. Roku 1949 se uměleckým vedoucím stal přední skladatel budovatelských písní Radim Drejsl (zahynul za nevyjasněných okolností na jaře 1953 po návratu z cesty do SSSR – údajně spáchal sebevraždu). Soubor se podstatně zvětšil: roku 1951 měl 120 sboristů, 80 členů orchestru, desítky tanečníků a množství sólistů; roku 1954 čítal dokonce 600 osob.

Takto posílený soubor se předváděl i obecenstvu ve spřátelených zemích. Roku 1951 podnikl svoji první cestu do ciziny – do Maďarské lidové republiky, následujícího roku následoval zájezd do Polské lidové republiky. Vrchní velitel Čínské lidové osvobozenecké armády maršál Ču Te pozval AUS VN do Čínské lidové republiky na tříměsíční turné – to se konalo mezi srpnem a listopadem 1952. Jednalo se doslova o mamutí akci – účastnilo se jí 263 osob, kromě umělců mezi nimi byli i politici v čele se zástupcem předsedy vlády Viliamem Širokým.

V následujících desetiletích soubor uskutečňoval až několik představení denně, vydával se na celou řadu dalších cest do ciziny, měnily se jeho organizační složky. Roku 1995 byl rozpuštěn, Armáda České republiky v současnosti provozuje Vojenský umělecký soubor Ondráš.

 

Partneři

© Vojenský historický ústav Praha