Blůza 57 pro výsadkáře, 1958

 

Pro příslušníky výsadkového vojska byl v roce 1950 zaveden speciální soukenný a bavlněný stejnokroj 19. Při jeho tvorbě se vycházelo z válečných zkušeností zejména s britskými stejnokroji. Již v roce 1953 byl však zrušen a nahrazen standardním armádním stejnokrojem 21.

V roce 1956 žádalo velitelství 22. výsadkové brigády o možnost znovu zrušené stejnokroje zavést.

Návrh na zavedení byl zdůvodněn tím, že při seskocích a výcviku ve stejnokroji 21 a vysokých botách 24 došlo k několika úrazům vinou této nevhodné výstroje. Také se stal případ, že vojáci odmítli v těchto stejnokrojích a botách provádět seskoky padákem. Po zkouškách s upraveným stejnokrojem 21 a vyřazeným stejnokrojem 19 bylo rozhodnuto, že pro výsadkáře nejlépe vyhovuje vyřazený stejnokroj 19 s těmito úpravami – u blůzy zrušit kapsu na levém rukávu, odstranit pásky na náprsních kapsách, zmenšit měchy bočních kapes. Nová blůza byla označena jako blůza soukenná 57.

Blůza se vyráběla ze shodného vlněného sukna barvy khaki jako stejnokroj 21. Knoflíky byly kryté lištou, navrch našité dvojité kapsy jsou překryty překlopkami. Dvě velké měchovité kapsy jsou navrch našité na zadní části blůzy. Nárameníky se kvůli padákovému postroji dají přepnout na paže.

Předmět byl do sbírky VHÚ získán nákupem v roce 2012.

Partneři

© Vojenský historický ústav Praha