Blůza armádního generála, 2010

 

Blůza armádního generála je součástí letního stejnokroje 2005. Ten byl zaveden jako důstojná náhrada stejnokroje 97 pro letní období. Vyznačuje se kvalitnějším základním  materiálem – 100% vlna, který je prodyšnější než tkanina celoročního stejnokroje. Barva a vzhled byly silně inspirovány stejnokroji francouzské armády.

Za pozornost stojí množství válečných dekorací a doplňků. Na středu levé náprsní kapsy je originální smaltovaný odznak 2. čs. samostatné paradesantní brigády v SSSR, nad stužkami řádů a vyznamenání pak motiv britských parašutistických křidélek.  Nošení tohoto označení bylo vyhrazeno parašutistům, kteří absolvovali bojový seskok, případně byli bojově nasazeni. To je i případ Tomáše Sedláčka, který bojoval v rámci parabrigády na území Slovenska. Na středu pravé náprsní kapsy je umístěn odznak Vysoké školy válečné ročník 1948.

Armádní generál Ing. Tomáš Sedláček (1918–2012) byl československý voják, absolvent Vojenské akademie v Hranicích, účastník čs. zahraničního odboje ve Francii, Velké Británii a SSSR. Od roku 1951 byl po vykonstruovaném procesu vězněn až do jara 1960. I ve velmi vysokém věku byl aktivním členem a předsedou řady spolků (KPV, ČsOL).

Předmět byl do sbírky VHÚ získán darem v roce 2013.

Partneři

© Vojenský historický ústav Praha