Blůza kapitána železničního vojska, 50. léta 20. století

 

Blůza důstojnického stejnokroje z počátku 50. let je ukázkou využití původně předválečné upravené oděvní součástky. Blůza byla vyrobena z jemné česané příze olivově zelené barvy v pražském krejčovství Donát. Po II. světové válce byl upraven límec přešitím na rozhalenku. Na límci jsou našity černé šestiúhelníkové výložky z černého sukna, doplněné zlatými palcáty.

Na náramenících sovětského typu je umístěno hodnostní označení kapitána – čtyři pěticípé hvězdy a rozlišovací znak železničního vojska. Nárameníky jsou stříbrné barvy s černou lemovkou a černým středovým průsvitem. Stříbrná barva nárameníku byla určena pro skupinu důstojníků služeb, dobovou terminologií pro skupinu inženýrskou a technickou.

Nad levou náprsní kapsou stejnokroje jsou umístěny stužky vyznamenání – pamětní medaile Svazu čs. důstojnictva, pamětní medaile Strojírenské samostatné roty dopravní čs. vojska na Rusi, Čestný odznak „Za budování brannosti“ a stříbrná medaile ” Za věrnost a branné zásluhy”. Na středu kapsy je připevněn zlatý Čestný odznak „Za budování brannosti“ I. třídy

Blůza pochází z pozůstalosti Ing. Radoslava Haesslera (9. 3. 1913–3. 3. 1987).

Předmět byl do sbírky VHÚ získán nákupem v roce 1987.

 

Partneři

© Vojenský historický ústav Praha