Bunda v potisku MTP, Velká Británie, 2012

 

Ve většině světových armád se v současnosti používá na polních stejnokrojích a výstroji maskovací potisk MultiCam. Tento vzor vznikl původně jako komerční produkt americké firmy Crye Precision, vyvíjený ve spolupráci s armádou.  Poprvé se objevil v roce 2002 a celá řada výrobců začala tento potisk licenčně používat na nejrůznějších oděvních a výstrojních součástkách. V roce 2010 byl zaveden i do americké armády.

Částečně vlastní cestou šla Velká Británie. MultiCam byl ve spolupráci s firmou Crye Precision upraven, aby tvarem polí částečně připomínal dosavadní maskovací vzor DPM, za použití barevných polí ze vzoru MultiCam. Vznikl tak unikátní maskovací potisk, označovaný jako Multi-Terrain Pattern. Na jaře 2010 byly první komplety nových stejnokrojů použity při Operaci Herrick v Afghánistánu a během dalšího roku začaly nahrazovat dosavadní stejnokroje i ve Velké Británii.

Představovaným exemplářem je větruodolná bojová bunda (Smock, Combat, Windproof, Multi-Terrain Pattern), vyrobená ze směsi 50% bavlny a 50% polyesteru. Tyto „větrovky“ představují ve Velké Británii zajímavý fenomén, který se začal od falklandské války šířit napříč celou armádou. Bunda, která poskytuje ochranu proti větru a je zároveň dostatečně odolná pro použití v poli se stala oblíbeným doplňkem i u jednotek, které jí standardním způsobem získat nemohly.

Zapínání bundy je na zdrhovadlo s ochranou lištou na suchý zip. V přední části jsou čtyři větší, navrch našité kapsy se zapínáním na tzv. kanadské knoflíky a dvě skryté kapsy s bočním otvíráním na zip. Na rukávech jsou našité suché zipy pro umístění označení a tkaná vlaječka Velké Británie. Od části lokte po konec rukávu je zesílení a konce rukávu jsou stahovatelné pomocí suchého zipu. Součástí bundy je prostorná kapuce s drátěnou výztuhou. V podpaží jsou větrací otvory, ve střední části bundy je možnost stažení pomocí tkanice a ve spodní části pomocí elastické šňůry.

Předmět byl do sbírky VHÚ získán nákupem v roce 2016.

Partneři

© Vojenský historický ústav Praha