Časopis Vládní vojsko

Časopis Vládní vojsko

Po březnové okupaci a zřízení Protektorátu Čechy a Morava bylo započato s likvidací československého Ministerstva národní obrany. Přirozeně přitom vyvstal problém s velkým množstvím vojenského (a civilního) personálu, který se ocitl bez práce. Částečným řešením bylo zřízení vládního vojska, „výkonného orgánu české vládní moci“, do jehož struktur přešla část důstojníků i poddůstojníků někdejší československé armády. Přednějším důvodem vzniku této menší vojenské síly (stanovený počet byl 7000 mužů) byla ale spíše snaha německé okupační moci podpořit navenek prezentovanou autonomii Protektorátu – vlastní vojenské síly toho měly být důkazem.

Motivací pro vstup do vládního vojska bylo povícero, převládaly sociální aspekty, ale mezi jeho příslušníky bylo i nemalé množství odbojových pracovníků. Kolaborantů v jeho řadách příliš mnoho nebylo, navíc i jeho nejvyšší představitel, generální inspektor vládního vojska generál Jaroslav Eminger, patřil spíše mezi odpůrce nacistů. Problematičtější byl postoj jiného „vladařského“ generála Libora Vítěze, který vydal v Protektorátu několik proněmecky naladěných textů, za které byl po válce odsouzen na čtyři roky do vězení, přičemž u něj bylo přihlédnuto k několika polehčujícím okolnostem. Vítěz byl prvním odpovědným redaktorem časopisu Vládní vojsko, jenž vycházel jako měsíčník od ledna 1940.

Obsahově časopis vlastně navazoval na podobná prvorepubliková populárně-naučná vojenská periodika, jako bylo například Naše vojsko, s tím rozdílem, že z jeho obsahu musely ustoupit pro okupanty nepřijatelná témata. Tedy například legionářské vzpomínky a povídky nahradily články s tematikou starších vojenských dějin. Podstatnou část pak zaujímalo zpravodajství, nejprve o německých vítězstvích, poté velmi opatrně o německých porážkách. Vládní vojsko vycházelo prakticky až do konce německé okupace, postupně se měnil jeho rozsah i periodicita. Poslední číslo vyšlo 10. dubna 1945. Exempláře časopisu byly přijaty do knihovních fondů Vojenského historického ústavu v roce 1953.

Časopis si můžete přečíst online na Digitální studovně Ministerstva obrany ČR zde.

Citace:

Vládní vojsko. Praha: Generální inspektorát vládního vojska Protektorátu Čechy a Morava, 1940-1945, 1-6. ISSN 1804-9214.

Aktuálně



Zbrojní výroba v polovině 50. let

Zbrojní výroba v polovině 50. let

16. 04. 2024
Jarní měsíce byly vždy obdobím hodnocení a bilancování předcházejícího roku. Nejinak tomu…
„Tatínek se obětoval, aby Jiřího Potůčka varoval,“ vzpomíná Antonín Burdych

„Tatínek se obětoval, aby Jiřího Potůčka varoval,“ vzpomíná Antonín Burdych

12. 04. 2024
„Moji rodiče, dědeček s babičkou a teta se strýcem položili život za naši zemi. Mou…
Osmdesát let od zahájení provozu letecké linky Brindisi – Protektorát …

Osmdesát let od zahájení provozu letecké linky Brindisi – Protektorát …

10. 04. 2024
Před osmdesáti lety, na počátku dubna 1944, se poprvé vznesly spojenecké stroje…
Všechno nebo nic – německá jarní ofenziva v roce 1918

Všechno nebo nic – německá jarní ofenziva v roce 1918

08. 04. 2024
Nejen příroda se jarem probouzí. Ve válečných konfliktech s nástupem tohoto ročního období…
Prima Historie rozebere osobnost Františka Ferdinanda d’Este

Prima Historie rozebere osobnost Františka Ferdinanda d’Este

06. 04. 2024
I v sobotu 6. dubna se můžete těšit na další díl seriálu Prima…