Československá blůza 21 pro vojáky z povolání, 1951

 

V československé armádě začal od 22. prosince 1950 platit nový stejnokrojový předpis, schválený ministrem národní obrany armádním generálem Alexejem Čepičkou. Pro důstojníky byl předepsán polní stejnokroj, který byl určen pro službu v poli, nebo podle zvláštního rozkazu a shodoval se s polním stejnokrojem pro mužstvo a poddůstojníky z povolání. Blůza měla nově označení 21 a je vyrobena z vlněného sukna barvy khaki.

Skládá se ze dvou přednic, zadku, dvou rukávů, límce, dvou náprsních kapes a dvou bočních všitých kapes. Přednice jsou střiženy tak, aby se blůza mohla nosit u krku se zapjatým i s otevřeným límcem. Nárameníky jsou našité u rukávového švu. V tomto případě jsou opatřeny nitěnými poutky a důstojnickými nárameníky. Ty jsou vyrobeny z umělé tkaniny žluté barvy ve stejném tvaru a velikosti, jako nárameníky vycházkové, uprostřed je červený průsvit pozemního vojska. Barva nárameníků odlišovala důstojníky zbraní skupiny velitelské (zlatá/žlutá barva), hodnostní označení poručíka tvoří dvojice stříbrných hvězdiček.

Blůzy se standardně vyráběly v 9 velikostech, zobrazený exemplář je označen jako 2B, tzn. pro výšku postavy 166 – 175 cm, objem prsou 90 cm a pasu 90 cm.

Předmět byl do sbírky VHÚ získán převodem v roce 1961.

Partneři

© Vojenský historický ústav Praha