Československá jezdecká torba, 30. léta 20. století

 

Kožená jezdecká torba vycházející ještě ze střihů rakousko-uherské armády sloužila k ukládání jezdcových potřeb i výbavy pro základní péči o koně.

Ukládání předepsaných věcí, které jezdec potřeboval, se přirozeně lišilo v závislosti na příslušnosti vojáka k mužstvu či důstojnictvu. V roce 1930 měl mít důstojník v pravé tašce ručník s mycími potřebami, jednu záložní dávku potravin, zbytek polní dávky (chléb, tabák) a jídelní příbor (v tomto pořadí ode dna). V levé tašce klíč na ozuby, hřbílko, kartáč na koně, obročnice, polní láhev. Mužstvo a rotmistři měli předepsánu v pravé tašce košili, dále podvlékačky, pár onucí (nebo ponožek), kapesník, jednu záložní dávku potravin, zbytek polní dávky (chléb, tabák), ručník s mycími potřebami a jídelní příbor. V levé tašce kartáč na šaty, šicí potřeby, čistící potřeby pro pušku vzor 24 a na obuv, klíč na ozuby, hřbílko, kartáč na koně, obročnice, a polní láhev.

Torba se upínala k jezdeckému sedlu před jezdce. Skládá se ze dvou pevně spojených tašek, přičemž ve spoji jsou tři výřezy sloužící k provlečení zápinek posedlí a ouška sedla. Na zadních stěnách tašek jsou přišity průvlečky pro ustrojovací řemeny. Vpředu asi v polovině tašky je zápinka s přezkou ke stažení naplněné tašky. Boční stěny tašek mají v horní části chlopně s řemínky a přezkami, které uzavírají vnitřní prostor. Před nepříznivými vnějšími podmínkami chrání vnitřní obsah tašky ještě příklopka s řemínkem. Torba je na spoji pod výřezy značena čs. armádní přejímací značkou a písmeny HVS a číslem 32.

Jezdecké torby byly do sbírky VHÚ Praha získány nákupem ze soukromé sbírky v roce 2017.

Partneři

© Vojenský historický ústav Praha