Československý bojový nůž speciální vz. 85

 

V lednu 1982 byl na Správě bojové přípravy MNO přednesen požadavek na zabezpečení bojového nože, nezbytného pro činnost průzkumných jednotek ČSLA v týlu protivníka. Bojový nůž speciální (krycí jméno BONUS) měl být domácí konstrukce a měl splňovat požadavek na pohotové použití pro boj zblízka, při seskocích padákem a víceúčelového použití při činnosti v týlu nepřítele. Měl být odolný proti nárazům, při páčení, řezání a sekání i tvrdých materiálů.

Předchůdcem tohoto nože byl potápěčský nůž Piloun, který vyráběl podnik Sportklimex Praha, později Aquacentrum Praha. Používali jej vojenští i policejní potápěči a sportovní potápěči tehdejšího Svazarmu. Bonus byl podnikem Aquacentrum Praha vyvíjen v letech 1983–1985 a neměl primárně nahradit v armádě již zavedený útočný nůž vz. 75 (UTON). Cílem jeho zavedení bylo modernizovat výzbroj jednotek hloubkového a speciálního průzkumu. V letech 1986–1990 mělo být pro tyto jednotky dodáno celkem 5 700 kusů BONUS.

Čepel nože je vyrobena z kvalitní houževnaté oceli AK5. Je broušena oboustranně, přičemž na jedné straně je opatřena pilovitým ostřím. Zakončena je ostrým středovým hrotem, její povrch je mořen tak, aby neodrážela světlo a neleskla se.

Rukojeť je vyrobena z tvrzené pryže a její povrch je zdrsněn příčnými zářezy. Na konci rukojeti je ocelový průvlek pro připevnění pojistné šňůry.

Pochvy nože vz. 85 se vyráběly ve třech variantách. Nejrozšířenější byla verze z tvrzené pryže, na obou koncích opatřená průvleky pro upínací řemínky s kovovými, později plastovými přezkami k jejímu uchycení na ruku nebo lýtko nohy. Na vnitřní straně je čtyřmi nýty připevněn plechový nerezový průvlek k připevnění na opasek. Na vnější straně je uveden název výrobce „aquacentrum“.

Výrazně méně rozšířená jsou pochvy z přírodní hnědé kůže se zapínáním na suchý zip, ve kterých byly nože BONUS dodávány k armádním zkouškám. Pochva byla vyrobena z poměrně tenké vrstvy kůže, takže ostré čepele nožů se přes ně prořezávaly.

Po roce 1989 byly nože opatřovány pochvami z plastu a nylonu s maskovacím vzorem. Zapínány byly na druk a zezadu se daly pomocí suchých zipů přichytit dva upínací pásky k připevnění k ruce či noze. Pomocí průvleku se dala pochva nosit také na opasku.

Délka 292 mm, délka čepele 148 mm, šířka čepele 34 mm, hmotnost 300 g, hmotnost s pochvou 550 g.

Nůž byl do sbírky VHÚ získán v roce 1991 převodem z VÚ 1213 Nový Jičín.

Partneři

© Vojenský historický ústav Praha