Československý tesák Vojenských lesních podniků

Československý tesák Vojenských lesních podniků

Na sklonku dvacátých let minulého století byly na území první Československé republiky slučováním bývalých velkostatků zřizovány vojenské dělostřelecké střelnice. Pro jejich správu byl zřízen státní obchodní podnik Vojenské lesní podniky (VLP). Zpočátku byla ústroj jeho zaměstnanců velmi pestrá, ale protože se jednalo o podnik vojenský, bylo nezbytné tuto pestrost odstranit a nahradit ji jednotným stejnokrojem lesní služby. Ten byl zaveden nejdříve provizorním předpisem a následně potvrzen v roce 1935 přijatým služebním řádem, jenž přesně definoval vzhled stejnokroje a výstrojních součástek i způsobu jejich nošení. Tento předpis pro zaměstnance podniku ještě nezaváděl poboční chladnou zbraň. To se stalo až o dva roky později, kdy nově vydaný předpis již obsahoval paragraf s přesným popisem loveckého tesáku jako součásti stejnokroje zaměstnanců VLP. Ten pak byl nošen při slavnostních příležitostech, přičemž úředníci podniku si jej pořizovali na vlastní náklady, lesní dozorci a hajní jej po dobu své služby měli zapůjčeny z podnikového inventáře.

Tesák VLP byl nošen ve dvou provedeních – pro vyšší úředníky byly všechny kovové části jílce a pochvy zlaceny, pochva pak byla vyrobena z hnědé kůže. Podúředníci a zřízenci nosili tesák, jehož kovové části byly tmavě mořeny a kůže pochvy byla černá.

Tesák Vojenských lesních podniků byl užíván i po celé období Protektorátu Čechy a Morava, kdy byla prováděna úprava státního znaku na mušli jílce, a nošen byl až do roku 1948. Po komunistickém převratu byl lovecký tesák, co by symbol „feudální“ habsburské monarchie i „buržoazní“ první republiky z výstroje lesních zaměstnanců vyřazen.

Čepel přímá, jednosečná, se středovým hrotem. Na vnitřní straně pod příčkou ražena značka výrobce „Lov“. Jílec s horní a dolní objímkou, příčkou a mušlí ve tvaru elipsy, na které je uprostřed malý státní znak a po obou stranách motivy lipových ratolestí, pšeničných klasů a smrkové větvičky. Rukojeť z parohu, nahoře zakončená šroubovací čepičkou s knoflíkem, na kterém jsou v oválu reliéfové iniciály „VLP“. Pochva ocelová, potažená hlazenou hnědou kůží s obústkem a botkou. Obústek má v horní části upevněn závěsný hák ve tvaru smrkové šišky a je zdoben stejně jako botka lipovými listy a ratolestmi. Na vnitřní straně horního kování ryta písmena „N. J.“.

Délka 493 mm, délka čepele 351 mm, šířka čepele 24 mm, délka pochvy 358 mm, hmotnost 454 g, hmotnost s pochvou 576 g.

Tesák byl do sbírky VHÚ získán nákupem v roce 1974.

 

Aktuálně



Projekt „Poslední adresa“ se rozšíří o další dvě  pamětní desky v městských částech Praha 4 a 6

Projekt „Poslední adresa“ se rozšíří o další dvě pamětní desky v městských částech Praha 4 a 6

18. 04. 2024
V pátek 19. 4. 2024 se ve dvou pražských městských částech uskuteční…
Zbrojní výroba v polovině 50. let

Zbrojní výroba v polovině 50. let

16. 04. 2024
Jarní měsíce byly vždy obdobím hodnocení a bilancování předcházejícího roku. Nejinak tomu…
„Tatínek se obětoval, aby Jiřího Potůčka varoval,“ vzpomíná Antonín Burdych

„Tatínek se obětoval, aby Jiřího Potůčka varoval,“ vzpomíná Antonín Burdych

12. 04. 2024
„Moji rodiče, dědeček s babičkou a teta se strýcem položili život za naši zemi. Mou…
Osmdesát let od zahájení provozu letecké linky Brindisi – Protektorát …

Osmdesát let od zahájení provozu letecké linky Brindisi – Protektorát …

10. 04. 2024
Před osmdesáti lety, na počátku dubna 1944, se poprvé vznesly spojenecké stroje…
Všechno nebo nic – německá jarní ofenziva v roce 1918

Všechno nebo nic – německá jarní ofenziva v roce 1918

08. 04. 2024
Nejen příroda se jarem probouzí. Ve válečných konfliktech s nástupem tohoto ročního období…