Cestovní pas Dalibora Kalíka

 

Ani válečná doba nevzala cestovním pasům nic z jejich předválečné důležitosti při mezistátních cestách. Prezentovaný československý cestovní pas s platností na jeden rok byl vydaný v únoru 1944 v Londýně kapitánu československé armády Daliboru Kalíkovi. Razítka uvnitř dosvědčují, že pas byl použit pouze pro jedinou jednosměrnou cestu, a to z Velké Británie přes Palestinu do SSSR, kam se Dalibor Kalík vydal spolu s dalšími 30 československými důstojníky v červenci 1944.

Ke svému cíli, československé armádě v SSSR, dorazila skupina na začátku září 1944, právě v době zahájení karpatsko-dukelské operace. Dalibor Kalík byl zařazen jako zástupce velitele 1. praporu 1. čs. samostatné brigády, svou funkci však nezastával dlouho. Pouhých pět dnů po svém příjezdu, 14. 9. 1944 (někdy uváděno též 22. 9. nebo 30. 9.), padl při minometném přepadu. Pochován byl přímo na bojišti, nedaleko místa, kde padl.

Dalibor Kalík se narodil 4. 2. 1910 v Bohušovicích nad Ohří do rozvětvené vojenské rodiny. Armáda se stala osudem i jemu. Úspěšně absolvoval vojenskou akademii v Hranicích a jako nadporučík jezdectva sloužil až do osudného března roku 1939. Mezi jeho blízké přátele z této doby patřil například i jeho bývalý spolužák František Schwarzenberg. V červnu 1940 byl prezentován v československé zahraniční armádě a v jejích řadách bojoval na Středním Východě a v Africe, kde se účastnil obrany pevnosti Tobruk. Na konci roku 1943 byla československá jednotka převelena do Velké Británie. Zde se Dalibor Kalík zasnoubil s Angličankou Betty Wardallovou, vážný vztah však o několik měsíců později přerušil odjezd k československé armádě v SSSR, kam se mladý důstojník dobrovolně přihlásil.

Rozměry: 155 x 100 mm

Cestovní pas Dalibora Kalíka byl do sbírky VHÚ Praha zakoupen od rodiny v roce 2016.

 

Partneři

© Vojenský historický ústav Praha