Cestovní sada rozdávaná vojákům o Vánocích 1915

 

V průběhu první světové války bylo zvykem dávat vojákům o Vánocích různé sváteční přídavky a dárky. Jejich velikost byla proměnlivá v závislosti na konkrétní armádě, útvaru a trvání války, přičemž platí, že jejich kvalita i kvantita s pokračující válkou klesala.

Prezentovanou sadu obdrželi o Vánocích roku 1915 rakousko-uherští vojáci, zotavující se v posádkové vojenské nemocnici v Brně nebo v některé z jejích filiálek. Sada má podobu malé knížečky v černých deskách, na kterých je vytlačen císařský orel a nápis “Weihnachten 1915 K.u.k. Garn.-  Spital5 = Böhm. Gymnasium”. Po rozevření sada obsahuje vlepené šití s portréty Viléma II. a Františka Josefa I., tužku, trhací bloček a zápisníček, dále jsou do ní vloženy čtyři dopisnice polní pošty a dvě vánoční pohlednice s motivem vojáka na stráži.

V tomto případě známe i jméno obdarovaného vojáka, kterým byl četař Josef Chmel z c. a k. pěšího pluku Arcivévody Karla č. 3, tento pluk byl doplňován z oblasti Kroměříže a až do konce světové války byl z 90% tvořen Čechy a Moravany.

Rozměry: 15 x 11 cm

Předmět byl do sbírky VHÚ Praha získán v 90. letech.

Partneři

© Vojenský historický ústav Praha