Čs. čepicový odznak Jana Kubiše, 30. léta 20. století

Čs. čepicový odznak Jana Kubiše, 30. léta 20. století

Po zranění Karla Svobody byl pro plánovanou operaci Anthropoid vybrán na Gabčíkovo přání jeho přítel, rotmistr Jan Kubiš. Ten měl v té době za sebou již poměrně pestrou vojenskou kariéru. Její připomínkou je i předválečný čepicový odznak délesloužícího poddůstojníka.

Jan Kubiš nastoupil presenční dvouletou službu v československé armádě 1. října 1935 k pěšímu pluku 31 „Arco“. Po nástupu byl zařazen k 9. pěší rotě, která byla součástí III. praporu, dislokovaného od konce září 1935 ve Znojmě. Slavnostní vojenskou přísahu složil 28. října 1935. Po prvním vojenském výcviku byl po povahové a mravní způsobilosti hodnocen jak kamarádský a klidný, po stránce vojenské způsobilosti pak jako vytrvalý a ukázněný.

Koncem prvního roku služby nastoupil do poddůstojnické školy v Jihlavě, kde byl umístěn I. a II. pěší prapor a velitelství pluku. Školu ukončil 25. dubna 1936 s velmi dobrým prospěchem jako 40. ze 121 frekventantů. Po absolvování školy se Jan Kubiš vrátil k 9. rotě do Znojma.  Po skončení presenční služby na konci září 1937 se rozhodl v armádě zůstat jako délesloužící poddůstojník. Pokračující služba byla pro nadané vojáky cestou k osamostatnění a v některých případech mohla vést až k přijetí na Vojenskou akademii v Hranicích a následné kariéře důstojníka.

Od 1. října byl desátník délesloužící Jan Kubiš veden jako nadpočetný u domovského pluku a 15. října byl proto přemístěn k pěšímu pluku 34 „Střelce Jana Čapka“. V podřízenosti tohoto pluku byl nově vybudovaný strážní prapor XIII, jehož hlavním úkolem měla být ostraha výstavby objektů pohraničního opevnění v oblasti Ženijního skupinového velitelství IV. Jan Kubiš se stal velitelem družstva a instruktorem u 3. roty strážního praporu XIII

Počátkem roku 1938 byl povýšen do hodnosti četař délesloužící a od 21. února byl zařazen jako zástupce velitele čety v poddůstojnické škole pěšího pluku 15 v Opavě. Zde setrval do 6. dubna a následující den se vrátil ke strážnímu praporu XIII, nyní již jako zástupce velitele čety 3. roty.

V dubnu 1938 byl převelen k podřízenému strážnímu praporu XIII s velitelstvím v obci Jakartovice, jehož úkolem byla ostraha výstavby linie stálého pohraničního opevnění.  Četař délesloužící Jan Kubiš zde působil jako zástupce velitele čety u 3. roty v Litultovicích. Během krizového roku 1938 se ho naplno týkaly události květnové ostrahy hranic i zářijové mobilizace. V oblasti nebyly výjimkou časté střety se sudetoněmeckými ordnery, kteří přepadávali polní stráže a snažili se sabotovat výstavu pevností.

K plánovanému převedení strážního praporu XIII na I. prapor hraničářského pluku 5 již v důsledku mnichovských událostí nedošlo. Strážní prapory byly staženy do vnitrozemí a k 15. listopadu 1938 zrušeny. Mužstvo bylo demobilizováno a délesloužícím poddůstojníkům byl ukončen závazek.  Četař délesloužící Jan Kubiš byl k 4. listopadu 1938 po odsloužení necelého roku další služby propuštěn ze služby a nakrátko se vrátil do rodných Dolních Vilémovic. V červnu 1939 překročil ilegálně hranice do Polska. V táboře v Malých Bronowicích se setká s Josefem Gabčíkem, přítelem, po jehož boku stráví své poslední tři roky života.

Předmět pochází z nálezu v rodném domě Jana Kubiše v Dolních Vilémovicích. Z vycházkové čepice četaře délesloužícího pochází i představovaný, původně postříbřený, čepicový odznak.

Aktuálně



Zbrojní výroba v polovině 50. let

Zbrojní výroba v polovině 50. let

16. 04. 2024
Jarní měsíce byly vždy obdobím hodnocení a bilancování předcházejícího roku. Nejinak tomu…
„Tatínek se obětoval, aby Jiřího Potůčka varoval,“ vzpomíná Antonín Burdych

„Tatínek se obětoval, aby Jiřího Potůčka varoval,“ vzpomíná Antonín Burdych

12. 04. 2024
„Moji rodiče, dědeček s babičkou a teta se strýcem položili život za naši zemi. Mou…
Osmdesát let od zahájení provozu letecké linky Brindisi – Protektorát …

Osmdesát let od zahájení provozu letecké linky Brindisi – Protektorát …

10. 04. 2024
Před osmdesáti lety, na počátku dubna 1944, se poprvé vznesly spojenecké stroje…
Všechno nebo nic – německá jarní ofenziva v roce 1918

Všechno nebo nic – německá jarní ofenziva v roce 1918

08. 04. 2024
Nejen příroda se jarem probouzí. Ve válečných konfliktech s nástupem tohoto ročního období…
Prima Historie rozebere osobnost Františka Ferdinanda d’Este

Prima Historie rozebere osobnost Františka Ferdinanda d’Este

06. 04. 2024
I v sobotu 6. dubna se můžete těšit na další díl seriálu Prima…