Dýka pro příslušníky oddílů SA

 

Sturmabteilung (SA), úderné oddíly nacistické strany NSDAP, byly vytvořeny v roce 1921 po velkém veřejném shromáždění NSDAP v mnichovské pivnici Hofbräuhaus. Jednotky SA, známé také jako tzv. hnědé košile, sloužily zpočátku jako pořádková a ochranná síla při stranických srazech. Pod vedením Ernsta Röhma se z původního oddílu o 46 mužích postupně vyvinula v rozsáhlou organizaci, odhadující v roce 1934 svou základnu na čtyři miliony členů. V tomto období byly organickou součástí SA i oddíly SS (Schutzstaffel) a NSKK (Nationalsozialistisches Kraftfahrkorps).

Služební dýka byla zavedena do výstroje všech hodností SA roku 1933 a stala se vůbec první standardní chladnou poboční zbraní Třetí říše. Předlohou pro její tvar se stala renesanční dýka, která byla v 16. století vyráběna v jížním Německu a ve Švýcarsku. Zavedeny byly také dva vzory dýk pro námořní oddíly SA.

Čepel přímá, dvousečná, s oboustranným středovým žebrem a středovým hrotem. Na vnější straně je umístěn nápis „Alles für Deutschland“. Na vnitřní straně značena RZM M 7/51 1939 (firma Anton Wingen Jr.) a postava rytíře s mečem. Rukojeť dřevěná, profilovaná, na vnější straně nacistické symboly – uprostřed jednohlavá orlice, v horní části emblém SA. Rukojeť je ohraničena záštitou a hlavicí ve tvaru půlměsíce. Z hlavice vystupuje matice připevňující jílec k řapu čepele. Pochva kovová, červeno-hnědě lakovaná, na obou koncích s ozdobným poniklovaným kováním. V horní části je k pevnému očku připevněn volný závěsný kroužek. Závěsný řemínek s karabinkou značen RZM M 5/71 OLG.

Délka 350 mm, délka čepele 221 mm, šířka čepele 34 mm, délka pochvy 249 mm, hmotnost 228 g, hmotnost s pochvou 448 g.

Dýka byla do sbírky VHÚ získána nákupem v roce 2013.

Partneři

© Vojenský historický ústav Praha