Film „40 let v barvách Dukly“

 

Dlouhometrážní film 40 let v barvách Dukly z roku 1988 je ohlédnutím za bohatou historií armádních sportovních klubů sdružených pod značkou Dukla. Pro tyto účely film těží z v minulosti natočených krátkých dokumentárních filmů a šotů ve filmových periodikách. Vrcholový sport v armádě začal být organizován na širokém základě od roku 1948. Zprvu pod názvy Armádní tělocvičný klub (1948–1953) a Ústřední dům armády (1953–1956). Jméno Dukla se jako odkaz na vojenskou tradici společného boje sovětských a československých vojáků v Karpatsko-dukelské operaci začalo používat od roku 1956.

Nejpopulárnější se pod hlavičkou Dukly staly kolektivní sporty. Fotbalový tým Dukla Praha nebo hokejové týmy Dukla Jihlava a Dukla Trenčín patřily ve své době k nejlepším v domácí lize. V Dukle se však pěstovaly hlavně individuální sporty v mnoha sportovních odvětvích od lehké atletiky po jezdectví. Legendou mezi armádními sportovci se stal čtyřnásobný olympijský vítěz ve vytrvalostním běhu Emil Zátopek. Značka Dukla si nejen na domácí, ale i na mezinárodní sportovní scéně vydobyla zvučné místo, které armádní sportovci v dresu Dukly svými výsledky dodnes potvrzují.

Výrobce: Československý armádní film, 1988

Tvůrci: námět a scénář Radek Očenášek, Ivan Šářec, hudba Jiří Šust, zvuk Lubor Jirásek, střih Vladimír Cabalka, kamera Radim Jurčeka, dramaturgie Luděk Čermák, režie Radek Očenášek

Technické údaje k filmové kopii:: 35 mm, II. kombinovaná kopie, barevná a černobílá, 2505 metrů (88 minut)

Kopie filmu byla do sbírky VHÚ získána v roce 2008 převodem z Agentury vojenských informací a služeb.

Partneři

© Vojenský historický ústav Praha