Film „Compañeros“

 

Po počátečních opatrných krocích v navazování vztahů mezi „revoluční“ Kubou a zeměmi sovětského bloku, kdy se Kuba krátce snažila lavírovat na tenké hraně mezi Západem a Východem, se socialistické Československo stalo od začátku šedesátých let jedním z významných dodavatelů zbraní, vojenské techniky a materiálu nově ustavenému režimu Fidela Castra.

Po určitém zpochybnění tohoto kurzu v československé zahraniční politice během „Pražského jara“ byly pro normalizační režim vztahy s Kubou opět prioritní. V roce 1973 zavítaly na Kubu dokonce dvě významné československé delegace. Ve dnech 2.–7. dubna 1973 to byla stranická a stání delegace a o půl roku později, ve dnech 17.–22. listopadu 1973, přijela na pozvání ministra revolučních ozbrojených sil Raúla Castra delegace Československé lidové armády, jejíž součástí byl také filmový štáb Československého armádního filmu.

Během svého pobytu navštívili českoslovenští vojáci kromě hlavního města Havany také letovisko Varadero nebo druhé největší kubánské město Santiago de Cuba. Prohlédli si několik vojenských škol, pamětní místa „Hnutí 26. července“ (farma v Siboney, kasárna Moncada) a vzdali hold kubánskému národnímu hrdinovi José Martímu. Vrcholem návštěvy bylo vojenské cvičení v provincii Camagüey uspořádané na počest československých hostů. Na závěrečné slavnostní recepci pořádané československým velvyslanectvím v Havaně se setkali také s Fidelem Castrem. Film „Compañeros“ (Soudruzi) je cenným obrazovým dokladem této návštěvy.

Výrobce: Československý armádní film, 1974

Tvůrci: námět a scénář František Říčka, dramaturgie Ivan Dvořák, kamera a režie Zbyněk Olmer

Technické údaje k filmu: 35 mm, duplikační pozitiv, černobílý, 481 metrů (16 minut)

Kopie filmu byla do sbírky VHÚ získána v roce 2008 převodem z Agentury vojenských informací a služeb.

Partneři

© Vojenský historický ústav Praha