Film „Kapitoly o zákeřné smrti“

 

V roce 1986 vyrobil Československý armádní film střihový dokumentární film o historii vývoje chemických zbraní nazvaný „Kapitoly o zákeřné smrti“. Vyprávění začíná na sklonku 19. století, kdy vědecké objevy a technický pokrok umožnily vývoj nových zbraní a munice, včetně průmyslově vyráběných chemických zbraní. Již tehdy byly uzavírány mezinárodní smlouvy o nepoužití chemických zbraní. Přesto záhy došlo k jejich nasazení.

Poprvé použilo v masivním měřítku a s úspěchem chemické zbraně Německo za první světové války, ačkoliv v roce 1899 podepsalo Haagskou úmluvu, zakazující mimo jiné použití bojových otravných plynů. Stalo se tak v roce 1915 u belgického města Ypry a o dva roky později dalo toto město název novému otravnému plynu, který zde byl použit – yperitu. Z období druhé světové války film zmiňuje použití insekticidu Cyklon B v nacistických vyhlazovacích táborech a z ozbrojených konfliktů po druhé světové válce je připomenuto masové nasazení defoliantů americkou armádou ve Vietnamu. Film se neomezuje jen na nebezpečí zneužití jedů ve válečném konfliktu, připomíná i nebezpečí úniků chemikálií z továren na jejich výrobu (filmové záběry z havárie v Bhópálu v roce 1984). Avšak nezmiňuje – tehdy již známá – nebezpečí spjatá s běžným používáním chemie v zemědělství (např. DDT).

Režisér Josef Harvan se pro tento film inspiroval starším a za normalizace nepromítaným celovečerním střihovým filmem o první světové válce „Devět kapitol ze starého dějepisu“ režiséra Pavla Háši z roku 1969. Rovněž film „Kapitoly o zákeřné smrti“ je rozdělen do jednotlivých kapitol a komentář – stejně jako tehdy – namluvil herec Miloš Kopecký. Je však tematicky zaměřen na nebezpečí zneužití objevů v oblasti chemie proti člověku a upozorňuje, že toto nebezpečí trvá, navzdory formálním smluvním zárukám o jejich nepoužití. Jako odborný poradce se na výrobě filmu podílel významný biochemik a toxikolog docent MUDr. Jiří Bajgar, CSc.

Výrobce: Československý armádní film, 1986

Tvůrci: odborná spolupráce pplk. doc. MUDr. Jiří Bajgar CSc., námět, scénář a režie Josef Harvan

Technické údaje k filmové kopii: 35 mm, II. kombinovaná kopie, černobílá a barevná, 945 metrů (34 minut)

Kopie filmu byla do sbírky VHÚ získána v roce 2008 převodem z Agentury vojenských informací a služeb.

 

Partneři

© Vojenský historický ústav Praha