Film „Rozloučení s Klementem Gottwaldem“

Film „Rozloučení s Klementem Gottwaldem“

Středometrážní dokumentární film „Rozloučení s Klementem Gottwaldem“, natočený ve spolupráci Československého armádního filmu a Studia dokumentárních filmů, měl za úkol zachytit monumentální smuteční slavnosti po smrti „prvního dělnického prezidenta“ a předsedy komunistické strany Klementa Gottwalda (1896–1953). Gottwald skonal na selhání srdce dne 14. března 1953, jen několik dní po návratu z pohřbu J. V. Stalina. Československá společnost tak byla nedlouho po masově inscenovaném loučení se zemřelým sovětským diktátorem znovu zmobilizována k celonárodní manifestaci smutku. Pohřeb byl vyvrcholením kultu osobnosti Klementa Gottwalda a v tomto duchu byl koncipován také dokumentární film, který měl tuto událost zaznamenat.

V interpretaci poslání Gottwalda na zemi se komunistická propaganda, jinak ateistická a proticírkevní, opřela o řadu ideových výpůjček z křesťanství. Gottwald byl uctíván jako světodějný spasitel, kteréhož smrt sice zdrtila „pokrokové“ lidi na celém světě, ale jehož odkaz zůstává nesmrtelným dědictvím v srdci každého z nich. Ačkoliv film zmiňoval Gottwalda jako „jiného“ prezidenta, který Pražskému hradu vrátil „ztracenou čest a slávu“, inspiroval se jeho pohřeb zvyklostmi pohřbů předchozích československých prezidentů, aby tak i za pomocí symbolů spojených s pohřby T. G. Masaryka a Edvarda Beneše byla historicky legitimizována Gottwaldova úloha v tomto úřadu.

Básnicky laděný komentář oplakávající Gottwaldovu smrt napsal tehdejší režimní autor Pavel Kohout, namluvil ho herec Karel Beníško. Na natáčení náročného dokumentárního filmu se podílelo několik desítek kameramanů a režisérů, kteří materiál pro film získávali nejen v Praze, kde se konal pohřeb, ale po celém Československu i v zahraničí.


„Rozloučení s Klementem Gottwaldem“: Československý armádní film a Studio zpravodajských filmů; 1953; komentář: Pavel Kohout; režie: Ivo Toman; technické údaje k filmové kopii: 35 mm, barevná, zvuková, 1 441 metrů (51 minut)

 

Aktuálně



Projekt „Poslední adresa“ se rozšíří o další dvě  pamětní desky v městských částech Praha 4 a 6

Projekt „Poslední adresa“ se rozšíří o další dvě pamětní desky v městských částech Praha 4 a 6

18. 04. 2024
V pátek 19. 4. 2024 se ve dvou pražských městských částech uskuteční…
Zbrojní výroba v polovině 50. let

Zbrojní výroba v polovině 50. let

16. 04. 2024
Jarní měsíce byly vždy obdobím hodnocení a bilancování předcházejícího roku. Nejinak tomu…
„Tatínek se obětoval, aby Jiřího Potůčka varoval,“ vzpomíná Antonín Burdych

„Tatínek se obětoval, aby Jiřího Potůčka varoval,“ vzpomíná Antonín Burdych

12. 04. 2024
„Moji rodiče, dědeček s babičkou a teta se strýcem položili život za naši zemi. Mou…
Osmdesát let od zahájení provozu letecké linky Brindisi – Protektorát …

Osmdesát let od zahájení provozu letecké linky Brindisi – Protektorát …

10. 04. 2024
Před osmdesáti lety, na počátku dubna 1944, se poprvé vznesly spojenecké stroje…
Všechno nebo nic – německá jarní ofenziva v roce 1918

Všechno nebo nic – německá jarní ofenziva v roce 1918

08. 04. 2024
Nejen příroda se jarem probouzí. Ve válečných konfliktech s nástupem tohoto ročního období…