Film „Tank T-72. Příprava výzbroje ke střelbě. Ošetřování výzbroje.“

 

Výcvikový metodický film natočený v armádním studiu v roce 1983, který je určen osádkám tanků T-72, podrobně popisuje předepsané postupy přípravy, ošetření a konzervace jednotlivých zbraňových systémů před střelbou a po ní. Detailně se věnuje i přípravě a manipulaci s náboji, včetně řešení situací, kdy dojde k selhání munice. Film byl v době svého vzniku klasifikován jako tajný.

Tank T-72 je bojové pásové vozidlo se silnou pancéřovou ochranou a s vysokou manévrovací schopností a průchodivostí terénem. Je vyzbrojen kanonem ráže 125 mm s hladkostěnnou hlavní stabilizovanou ve dvou naváděcích rovinách, dále kulometem PKT ráže 7,62 mm spřaženým s kanonem a protiletadlovým kompletem s kulometem ráže 12,7 mm zahrnujícím naváděcí a zaměřovací prostředky umožňující vedení palby na vzdušné i pozemní cíle.

Pozorování bojiště, určení vzdálenosti k cíli a palba z kanonu je zabezpečeno dálkoměrným zaměřovačem TPD-K-1 měřícím vzdálenost odrazem paprsku vyzařovaného kvantovým generátorem. Pro střelbu v noci je tank vybaven zaměřovačem TPN-1-49-23, kombinovaným infradalekohledem TKN-3B a infradalekohledem TVNE-4PA. Ke střelbě z kanonu se používá dělené střelivo s protipancéřovými, padkaliberními, tříštivotrhavými a kumulativními střelami s jednotnou náplní v částečně spalitelné nábojnici pro všechny typy střeliva. Vysokou bojovou rychlost střelby zajišťuje nabíjecí automat v jehož dopravníku  je umístěno 22 nábojů.

 

Výrobce: Československý armádní film Praha, 1983

Tvůrci: režie Vlastimil Fiala, kamera Jaroslav Kadlec, odborný poradce pplk. Ing. Libor Adamičko

Technické údaje k filmové kopii: 35 mm, I. kombinovaná kopie, černobílá, česká verze, 971 metrů (34 minut)

Kopie filmu byla do sbírky VHÚ Praha získána v roce 2008 převodem z Agentury vojenských informací a služeb.

Partneři

© Vojenský historický ústav Praha