František Bílek, Sklizeň sena, Československo, kolem poloviny 20. století

Autorem prezentované malby z vesnického prostředí je český malíř a sochař František Bílek (1907–1985), jmenovec známějšího sochaře a grafika Františka Bílka, představitele symbolismu v českém umění první poloviny 20. století.

Malíř Bílek zvolil realistické téma letní sklizně sena. Poklidnou atmosféru obrazu vytváří pár koní, kteří táhnou vůz naplněný senem. Doprovází jej muž se dvěma ženami, oděnými do skromných venkovských šatů. Mnohobarevný ráz okolní krajiny harmonicky doplňuje svit podvečerního slunce, ozařující celou figurální scenérii.

František Bílek se věnoval umělecké tvorbě amatérsky, leč velmi úspěšně. Zpočátku navštěvoval večerní kurzy u Otakara Nejedlého v Praze. Později se vyučil také sochařství u Otakara Rábla v Hořici. Bílek vystavoval svá díla, zobrazující zpravidla krajinu moravských Beskyd či Turnovska, většinou na venkově. Samostatnou výstavu uspořádal ovšem také v Praze v roce 1943.

Umělecké dílo bylo získáno do výtvarných fondů Vojenského historického ústavu v polovině devadesátých let minulého století z Armádního výtvarného studia.

olej, plátno, 42 x 65 cm

 

Partneři

© Vojenský historický ústav Praha