František Parolek: Golgota národa a Blaník 1914, 1925. Echa vlasti 1915, 1925.

 

 

Český malíř, fotograf a legionář František Parolek (1882-1926) měl v oblibě zpracování biblické a národní symboliky. V roce 1925, kdy už byl velmi nemocný, vytvořil soubor dvou alegorických olejomaleb ve stylu lunet, na nichž shrnul několik významných událostí českých dějin. Ty zakomponoval do biblických příběhů a národních pověstí.

První ze dvou maleb je laděna do hnědých odstínů. Oběti českých a slovenských dobrovolníků na bojištích první světové války přirovnal ke Kristovu ukřižování na hoře Golgota. Tragickým symbolem pro český národ je silueta letohrádku Hvězda na Bílé Hoře Hořící meč na znamení boje protíná legendární horu Blaník. V jejím nitru stojí na stráži ruský legionář, který čeká na okamžik ohrožení národa, kdy české vojsko vyrazí do boje.

Druhé plátno je vymalováno v modré a bílé barvě. Státní symbolika je představena českým královským lvem na rudém štítě a siluetou Pražského Hradu. Centrální část obrazu tvoří oběť českého vojáka před rakouskou popravčí četou. Vizi nastávajících lepších časů pro národ představuje skupina ruských legionářů, ohřívajících se u ohně.

Olej, plátno, 192 x 90 cm.

Umělecká díla byla získána formou nákupu od autora v roce 1926.

Partneři

© Vojenský historický ústav Praha