Italský bodák Mannlicher-Carcano vzor 1891, individuální úprava

 

Ve sbírce Vojenského historického ústavu Praha se nachází velké množství velmi vzácných a unikátních předmětů. Některé jsou zajímavé pro své technické či technologické řešení, jiné zase pro své výjimečné umělecké zpracování. Mezi nejvzácnější však patří ty, jejichž historie je bezprostředně spojena s některou z význačných osobností kulturního, politického, ale zejména vojenského života. Náleží mezi ně i individuálně upravený bodák, jehož majitel, armádní generál Josef Bílý, patří bezesporu mezi nejvýznamnější vojenské osobnosti českých dějin.

Bodák byl používán s italskou pěchotní puškou Mannlicher-Carcano vzor 1891 ráže 6,5 mm. Puška využívala jako základ rakouský systém Mannlicher, který byl roku 1890 upraven šéfkonstruktérem zbrojovky v Turíně podplukovníkem Salvatorem Carcanem (1827–1903). Pušky série Carcano pak byly v různých modelech produkovány v letech 1892–1945, přičemž tvořily hlavní pěchotní výzbroj italské armády během první i druhé světové války.

Přímá, jednosečná čepel tohoto bodáku je po obou stranách opatřena odlehčovacími výbrusy a na vnitřní straně pod příčkou výrobcem značena “TERNI” (Fabbrica Reale d´Armi di Terni). Jílec bodáku je zakončen hlavicí, vybíhající do ostrého nosce, který je přizpůsoben pro oválné poutko upevňovací pásky třapce. Hřbet s vybráním pro ozub pušky v sobě skrývá stiskátko, které odpružuje spirálová pružina. Přímá příčka s nákružkem vybíhá na opačné straně do zúženého konce s kuličkou. Oproti standardnímu provedení má tento exemplář několik specifických úprav. Tou nejvýraznější je nahrazení obvyklých dřevěných střenek rukojeti reprezentativnějšími střenkami z bílé kosti. Ty jsou pro lepší uchopení na povrchu zdrsněny zářezy ve tvaru mřížky, k řapu čepele jsou pak přes kulaté podložky připevněny dvěma nýty s půlkulatými hlavami.

Nejzajímavější jsou však nápisy na různých částech bodáku a jeho pochvy, které odkazují k působení Josefa Bílého na italské frontě. Na vnitřní straně příčky je to zkratka “OBSTLT.” (Oberstleutnant), na vnější straně “BILÝ”. Jinak zcela standardní provedení pochvy má na vnější straně horního mosazného kování vyryto “OBSTLT. BILY / I.B. II/92″ (podplukovník Bílý / pěší prapor II/92). Spodní kování zakončené ostruhou má na vnější straně nápis “CIMA DI BOCCHE – LUSIA 1916″. Ten odkazuje k vrcholu jednoho z dolomitských pohoří v severoitalské provincii Trentino. Okolí hory Cima di Bocche (2745 m) i blízkého jezírka Laghi di Lusia bylo v této oblasti italské fronty základnou rakouského obranného postavení. Nejtěžší boje zde probíhaly v létě roku 1916 a dodnes je připomínají mnohé zbytky zdí a vojenských cest.

Délka 418 mm, délka čepele 303 mm, šířka čepele 23 mm, průměr nákružku 13,1 mm, hmotnost 372 g, hmotnost s pochvou 498 g.

Bodák byl do sbírky VHÚ získán darem v roce 1990.

Partneři

© Vojenský historický ústav Praha