Kameny označující minové pole z Afghánistánu

 

Jednou z největších hrozeb, kterou se musí potýkat jak obyvatelé Afghánistánu, tak vojáci nasazení v této zemi pod hlavičkou NATO, jsou miny. Velké množství min zde bylo pokládáno od začátku sovětské invaze do Afghánistánu v roce 1979. Po odchodu sovětské armády v roce 1989 zde zůstaly miliony nevybuchlých min. Proto se od vstupu jednotek NATO do Afghánistánu v roce 2001 vojáci neustále setkávají s hrozbou min a dle možností neustále probíhá odminovávání země.

Do této činnosti se zapojili i příslušnici AČR od roku 2004, kdy pomáhali odminovávat mezinárodní letiště v Kábulu, a v zemi působí dodneška.

Představované kameny sloužily pro označení minového pole, které bylo lokalizováno týmem pro likvidaci nevybuchlé munice a výbušnin EOD (Explosive Ordance Disposal) složeným z příslušníků AČR. Vojáci využili kameny, které se nacházely poblíž minového pole. Následně byly opatřené nátěrem. Červená barva směřuje k minovému poli, bílá směrem od něj.

Kameny označující minové pole z Afghánistánu byly do podsbírky Varia – Mise Vojenského historického ústavu Praha získány darem v roce 2018.

Partneři

© Vojenský historický ústav Praha