Klopové pamětní odznaky Dne válečných veteránů ve francouzském provedení a britský ve tvaru kříže

 

Většina států, které si různou formou připomínají konec první světové války a které jeho odkaz dávají do souvislosti s charitativní činností ve prospěch válečných veteránů, používá symboliku makového květu, avšak vedle ní existují i odlišné národní symboly. Ve Francii takto zastupuje funkci makového květu modrý květ Chrpy polní (Bleuet de France), který v sobě nese symboliku modrých uniforem nošených francouzskou pěchotou od roku 1915. Prezentovaný klopový odznak vychází právě z tohoto motivu. Prezentovaný britský klopový odznak vychází z tvaru ve Velké Británii prodávaných dřevěných křížků s makovým květem, jejichž zakoupením kupující rovněž přispívá na válečné veterány.

Popis francouzského odznaku:

Stříbřitý modře smaltovaný klopový odznak ve formě květu chrpy oválného tvaru o výšce 12 mm a šířce 15 mm při síle 1,5 mm.

Popis britského odznaku:

Stříbřitý bíle smaltovaný klopový odznak tvaru latinského kříže o výšce 26 mm a šířce 16 mm při síle 1,5 mm se zašpičatělým spodním ramenem. Na vodorovných ramenou kříže umístěno stříbřité vročení 1914 – 2014, rozdělené červeno-černě smaltovaným makovým květem. Přes spodní rameno kříže umístěna obloukovitě prohnutá modře smaltovaná mluvící páska se stříbřitým nápisem: LEST WE FORGET (ať nezapomeneme).

Exempláře byly do sbírky Vojenského historického ústavu získány darem v roce 2019.

Partneři

© Vojenský historický ústav Praha