Klopový pamětní odznak Dne válečných veteránů s českou národní symbolikou

 

Posledním dnem, jímž se první světová válka zapsala do historie, byl 11. listopad 1918. V tento den došlo v 11 hodin v Le Francport nedaleko Compiègne na západní frontě k podepsání příměří, jež se stalo počátkem konce celého válečného konfliktu a nastolením míru. Již rok na to bylo datum 11. listopadu připomínáno jako oslava podepsaného příměří. Během následujícího desetiletí byl tento den ve většině bojujících států vyhlášen svátkem, nebo významným dnem. V České republice je Den válečných veteránů připomínán od roku 2001, přičemž v současnosti se tento den chápe jako připomínka všech válečných veteránů a není již vztahován výhradně na osoby angažované v první světové válce.

Téměř univerzální symbolikou 11. listopadu se stal květ rostliny známé jako Mák vlčí (lidově vlčí mák). Její počátky leží v básni kanadského vojenského lékaře Johna McCrae, jíž se inspirovala francouzská učitelka Anna Alix Boulle, známá později jako „Madame Guérin“. V rámci aktivit ve prospěch shánění podpory pro válečné veterány, invalidy, vdovy a sirotky oslovila také polního maršála sira Douglase Haiga, který posléze zvolil roku 1921 jako předseda britské nadace veteránů (Royal British Legion) makový květ za symbol sbírky pro válečné veterány ve Velké Británii. Jedním z velmi rozšířených způsobů realizace sbírky ve prospěch veteránů a vyjádřením respektu a solidarity je v mnoha státech zakoupení právě kovového či textilního odznaku ve formě makového květu, mnohdy doplněného o zelený lístek ukazující na číslici 11 na pomyslném hodinovém ciferníku.

Prezentovaný klopový odznak vychází z tvaru původních britských odznaků v podobě makového květu, avšak je doplněn o prvky české národní symboliky ve formě lipových listů a státního názvu, uvedeného pro mezinárodní srozumitelnost v angličtině.

Popis:

Zlatavý klopový odznak tvaru makového květu o výšce 19 mm a šířce 17,5 mm při síle 1 mm. Makové okvětní plátky smaltovány červeně, střed květu černě. V heraldicky levé spodní části lipová snítka se třemi zeleně smaltovanými lístky. Při spodním okraji květu je umístěna esovitě prohnutá bíle smaltovaná mluvící páska se zlatavým nápisem: CZECH REPUBLIC.

Exemplář byl do sbírky Vojenského historického ústavu získán darem v roce 2019.

Partneři

© Vojenský historický ústav Praha