Kronika 24. jednotky leteckého poradního týmu v Afghánistánu

 

V pořadí již 24. jednotka leteckého poradního týmu (Air Advisory Team – AAT) Úkolového uskupení Armády České republiky RS (Resolute Support) působila v sestavě 311. letecké expediční poradní letky (Air Expeditionary Advisory Squadron – AEAS) na spojenecké základně kábulského mezinárodního letiště Hamida Karzáího HKIA NORTH (Hamid Karzai International Airport – North). Jednotka působila v Afghánistánu od července roku 2018 do února 2019 společně s příslušníky amerických, maďarských, chorvatských a slovenských vzdušných sil. Jednalo se o poslední jednotku, která byla pod hlavičkou 311. letecké expediční poradní letky do Afghánistánu vyslána, protože hlavní cíl mise byl splněn – 377. vrtulníková letka afghánských vzdušných sil vytvořila samostatně fungující letku, která je v současné době schopna samostatného plánování, výcviku a především operačního nasazení.

24. jednotku leteckého poradního týmu tvořilo 27 vojáků Armády České republiky, jejím úkolem bylo pomoci personálu afghánského letectva při údržbě a ovládání vrtulníků Mi-17 a Mi-24. Další součástí AAT byly tzv. “Guardian Angels”, kteří dohlíželi na bezpečnost letců a techniků.

Kroniku tvoří svázané papíry v pevné vazbě ve formátu 26 cm x 30 cm. Vazba z imitace kůže obsahuje zlatým písmem nápisy ARMÁDA ČESKÉ REPUBLIKY a KRONIKA JEDNOTKY a znak Armády České republiky. Listy jsou vyrobeny z bílého papíru a najdeme jich zde 100, z toho 80 nese záznam o misi. Mimo to je v kronice vložená příloha. Kroniku psal historik jednotky. Doplňuje ji velké množství obrazové přílohy zachycující misi od odletu z pražského letiště až po slavnostní ceremoniál v Praze na Vítkově. Najdeme zde mimo jiné zápisy o oslavě 100 let od vzniku Československa, oslavách Vánoc nebo provádění údržby a výcviku na vrtulnících.

Kronika od 24. jednotku leteckého poradního týmu v Afghánistánu byla do podsbírky Varia – Mise Vojenského historického ústavu Praha získána v roce 2019.

Partneři

© Vojenský historický ústav Praha