Kulovnice s kolečkovým zámkem – těšínka, Slezsko, kolem 1650

 

Těšínky jsou lehké lovecké pušky, jejichž název pochází od města Těšín. Byly vyráběny ve Slezsku, ale i jinde, od konce 16. století a po celé 17. století. Mají kolečkový zámek s vnějším mechanismem (bicí pružina není uložena za zámkovou desku), což byla v době jejich výroby již zastaralá a u jiných typů palných zbraní opuštěná forma kolečkového zámku. Zde však byla nutná vzhledem k lehké štíhlé pažbě se silně sloněným krkem, do níž nebylo možné zámkový mechanismus uložit.

Kromě této varianty kolečkového zámku a vedle typického tvaru pažby jsou těšínky charakteristické i bohatou výzdobou pažby kostěnou intarzií s figurálními a zvířecími motivy, často je ve výzdobě použita i perleť a mosaz. Hlaveň těšínek má vždy drážkovaný vývrt. V porovnání s jinými dobovými zbraněmi mají těšínky malou hmotnost a neobvykle malou ráži (6,5 – 9 mm) a jsou považovány za zbraně určené pro lov ptactva.

Hlaveň oktagonální, u ústí mírně rozšířená, drážkovaná (6 drážek), povrch hněděn. Mosazná muška posuvná v rybině, trubičkové hledí. Kolečkový zámek (zvaný někdy jako kurlandský) umístěn vně pažby. Kohout a mosazné krycí plíšky zdobeny rytinou rostlinného ornamentu. Celopažbená, štíhlá dřevěná pažba se silně skloněným krkem, bohatě vykládána rytou bílou kostí. Kování železné, profilovaný lučík s opěrkou pro prsty. Nabiják celodřevěný, objímky kostěné.

Délka 1203 mm, délka hlavně 944 mm, ráže 8,5 mm.

Těšínka byla do sbírky VHÚ získána v roce 2015 nákupem od soukromé osoby.

Partneři

© Vojenský historický ústav Praha