Ladislav Ehrlich, Praha, padesátá léta 20. století.

 

Vděčným tématem českých umělců se mnohdy stávaly inspirativní pražské architektonické motivy. Temperová malba krajináře Ladislava Ehrlicha není v tomto směru výjimkou. Dílo, které vzniklo patrně na armádní objednávku, zachycuje panoramatický pohled na Hradčany a Malou Stranu od protějšího břehu Vltavy. Malba na kartonu je zasazena do dřevěného, bohatě zdobeného zlaceného rámu. Restaurátorské práce, které u tohoto obrazu v letošním roce proběhly, odhalily několik autorských přemaleb, které změnily poměrně výrazným způsobem jeho celkový ráz. Jde zejména o partie, zachycující vodní hladinu. Malba byla dlouhá léta uskladněna v nevhodných prostorách než se dostala do depozitárních prostor muzea. Pod silnou vrstvou prachových částic se restaurátorům podařilo odkrýt původní podobu díla v zářivých barvách.

Autor obrazu Ladislav Ehrlich se narodil 26. června 1886 v Dobrovicích na Mladoboleslavsku. Vystudoval architekturu u profesorů Čenského a Cechnera na ČVUT v Praze. V technikách malířství se zdokonaloval v soukromé škole profesora Ferdinanda Engelmüllera a poté u Alexise Hansena v Dubrovníku. Později pracoval jako vedoucí úředník propagandy cizineckého ruchu na ministerstvu železnic. Věnoval se krajinomalbě a zátiší. Řadí se k domácí škole impresionistů. Podnikal řadu studijních cest do zahraničí. Od konce dvacátých let samostatně vystavoval. V lednu 1928 vystavoval v Topičově Saloně v Praze (zpracoval motivy z cest po Itálii, z Tater a z jiných koutů republiky). Zde vystavoval i v březnu 1930. Ve třicátých letech se účastnil členských výstav S.V.U. Myslbek v Praze. Na jaře 1934 vystavoval v Rubešově galerii 60 nových olejomaleb z posledních dvou let, vesměs barvité imprese z dalmatského přímoří a z Dubrovníka. Zde vystavoval ještě v roce 1941 a 1946. Po druhé světové válce několik let spolupracoval s karlovarskými porcelánkami, kterým navrhoval dekory především s motivy květin, motýlů a hmyzu. Roku 1954 pak vystavoval s krajským střediskem Aleš. Ladislav Ehrlich zemřel roku 1965.

Karton, tempera, 69 x 90 cm.

Umělecké dílo bylo získáno do sbírky Vojenského historického ústavu v Praze v roce 2005 formou převodu v rámci rezortu ministerstva obrany.

Partneři

© Vojenský historický ústav Praha