Legitimace Aviación Militar na jméno Karel Vejvoda

 

Po vypuknutí občanské války ve Španělsku v roce 1936 trpělo vládní letectvo akutním nedostatkem létajícího personálu. Řešením se stal nábor letců v zahraničí. Z tehdejšího Československa se do Španělska podařilo zlákat téměř dvě desítky vojenských i aeroklubových pilotů a příslušníků pozemního personálu. Ne všichni z nich se však nasazení v řadách vládního letectva dočkali. Mnozí byli v rozporu s jejich předchozím výcvikem, schopnostmi a paradoxně i potřebami republikánské armády zařazeni k pěchotě. Jedním z těch, kteří měli to štěstí a mohli usednout do kokpitu letadla, se stal Karel Vejvoda (1905–1968).

Jeho kariéra vojenského pilota začala již v roce 1924, pro hrubé porušení kázně byl však na podzim 1925 z letecké školy vyloučen a zbytek vojenské prezenční služby strávil u pěchoty. Během této služby stihl třikrát dezertovat. Konflikty se zákonem měl i po návratu do civilu a vypuknutí občanské války ve Španělsku tak pro něj představovalo vítanou příležitost k novému začátku i návratu k letectvu. Do Španělska odešel mezi prvními již na přelomu září a října 1936 a po přeškolení na techniku Aviación Militar se v kokpitu lehkých bombardérů Polikarpov R-5 a R-Z účastnil leteckých bojů nad Madridem, Guadalajarou a Teruelem. Ze Španělska odešel v důstojnické hodnosti zřejmě na konci roku 1937.

Podruhé donutila Vejvodu k odchodu za hranice německá okupace. V dubnu 1939 odešel přes Polsko do SSSR, kde až do roku 1941 pracoval jako dělník. Po vypuknutí německo-sovětské války se opět přihlásil k letectvu, ale jeho žádost byla zamítnuta. Své místo nakonec našel v řadách čs. armády v SSSR. Jako příslušník spojovací čety se zúčastnil bitvy u Sokolova a v červenci 1943 byl přemístěn k nově formovanému tankovému praporu, kde záhy začal vykonávat funkci technického důstojníka roty středních tanků T-34/76, s kterými se vyznamenal v boji o Kyjev. Posléze sloužil jako technický důstojník 2. praporu 1. čs. samostatné tankové brigády a konec války jej zastihl v rekonvalescenci po zranění, které utrpěl během ostravské operace. Na konci roku 1945 odešel na vlastní žádost z armády a věnoval se civilní profesi.

Legitimace španělského Aviación Militar na první pohled zaujme odolnými deskami vyrobenými z pogumovaného materiálu a s mosazným kováním. Na přídeští se nachází základní identifikační údaje majitele a portrétní fotografie.

Rozměry: 7 x 10 cm

Legitimace španělského letectva byla do sbírky VHÚ Praha získána po 2. světové válce.

 

Partneři

© Vojenský historický ústav Praha