Letecký trenažér TL-39

 

V minulém roce získal VHÚ do sbírky mimořádně zajímavý exponát. Byl jím komplet leteckého trenažéru TL-39, určený jako doplněk výukového systému pro cvičný proudový letoun Aero L-39 Albatros. Simulátory, které v letech 1973–1990 produkoval n.p. Rudý Letov, byly novou generací v řadě podobných výrobků. Jejich funkce řídil analogový počítač, měly nový systém TV zobrazování a pilotní modul byl umístěn na hydraulické základně se třemi stupni volnosti, která reagovala na pohyby řídicích pák. To vše dodávalo pilotovi spolu s televizní projekcí okolí letounu téměř dokonalou iluzi letu, zvláště když byl zapojen i imitátor sil v řízení a hlukových efektů.

Celý systém umožňoval kontrolovat chování žáka ze stanoviště instruktora, případně mu odtud navozovat různé mimořádné případy během letu. Velice zdařilé, ale zároveň i složité trenažéry byly vyrobeny v počtu 116 kusů a většina produkce šla na export, hlavně do SSSR. Jedním z posledních funkčních TL-39 u nás byl systém instalovaný na speciálním pracovišti Ústavu leteckého zdravotnictví v Ústřední vojenské nemocnici. Ten byl vyroben v roce 1976 a za dobu své činnosti prodělal několik částečných úprav, které se týkaly hlavně vizualizace prvků promítaných na projekční panel.

Zařízení fungovalo při výcviku pilotů ještě v červnu 2018, krátce poté bylo demontováno a převezeno do expozice Leteckého muzea VHÚ. Zde by mělo být od nové muzejní sezóny prezentováno veřejnosti spolu s cvičnými proudovými letouny.

Partneři

© Vojenský historický ústav Praha