Letecký zaměřovač Lotfernrohre Lotfe 7 D-1, výr.č. 9622

Dne 7. září 1940 zaútočila nacistická Luftwaffe poprvé cíleně masivně na Londýn. Začala tak další fáze „Bitvy o Británii“, která sice přinesla civilnímu obyvatelstvu nezměrné utrpení, ale ve výsledku ostrovní říši zachránila před invazí.

Většina německých bombardovacích letadel používala k zaměření pum ve vodorovném letu poloautomatický gyroskopicky stabilizovaný zaměřovač Lotfe 7, vypočítávající parametry pro optimální odhoz pum. Přístroj byl vyráběn v různých variantách, podle použití v konkrétním bombardovacím letounu. V našem letectvu byly Lotfe 7, označované jako CPZ 45, používány v bombardovacích verzích Aera C-3, což byl původně německý Siebel Si 204 E.

Zařízení mělo tvar přibližně kvádru, ze kterého vyčnívala kónická trubice s objektivem. Na horní straně byl umístěn okulár pro sledování cíle a soustava ovladačů pro zadání parametrů letu. Zaměřovač pak sám poloautomaticky vyhodnotil okamžik odhozu pum a dal pokyn bombometčíkovi. Celý přístroj měl rozměry 650x360x320 mm a hmotnost asi 10 kg. Exponát ze sbírek VHÚ je upevněn ve speciální rektifikační podložce, na které se daly kalibrovat všechny verze Lotfe 7.

Zaměřovač, který je v současné době prezentován ve výstavě „Letecká výroba na území Čech a Moravy v letech 1939 – 45“, byl do sbírek VHÚ získán v roce 1986 darem od soukromníka.

 

 

Partneři

© Vojenský historický ústav Praha