Model legionářského železničního vagónu „těplušky“

 

Dřevěný model železničního vagonu tzv. „těplušky“, ve kterém přebývali českoslovenští dobrovolníci na Rusi při své Sibiřské anabázi. Byl vyroben v leteckých dílnách v Olomouci s povolením tehdejšího MNO v roce 1928.

„Těplušky“ měly v Rusku dlouhou tradici, sloužily jako ubytovací vagóny nejen při přesunu vojska, ale také například vězňů končících na Sibiři. Za 1. světové války během známých ruských zim měly přirozeně takovéto vozy svoji důležitou roli. Jejich vybavení bylo prosté. Palandy k odpočinku, lavice se stolem a k vytápění kamínka.  Českoslovenští dobrovolníci používali ještě další typy vagónů, podle jejich určení, jako před nedávnem na tomto místě zmiňovaný pekařský vagón, dále nemocniční vagóny, opravárenské, poštovní a podobně.

Model je v poměru 1:10, ze dřeva a kovu. Vybavení tvoří jedna lavice, jeden stůl, kamínka a čtyři palandy s látkovým podložením. Na veřejích je ruská dvouhlavá orlice. Model vagónu nese označení ЮЖН., číslo 533.787, T 18 OKT. 918.

Předmět byl získán do sbírky tehdejšího Památníku osvobození darem od Jednoty čs. obce legionářské v Olomouci v roce 1928.

Partneři

© Vojenský historický ústav Praha