Nálepní list k 2. výročí okupace Čech a Moravy

 

Výročí obsazení Čech a Moravy nacistickým Německem dne 15. března 1939 patřilo během 2. světové války k významným událostem. Zatímco na území protektorátu mělo toto datum status státního svátku, pro Čechoslováky žijící v exilu se stalo mementem národního pokoření, které zavazovalo vést boj za osvobození až do vítězného konce.

U příležitosti druhého výročí obsazení Čech a Moravy dne 15. března 1941 vydalo archivní oddělení československé brigády ve Velké Británii v omezeném číslovaném nákladu filatelistický nálepní list. Na titulní straně se nacházela perokresba symbolizující zotročené Československo, uvnitř pak krátký pamětní text v anglickém a českém jazyce. Následoval prostor pro vlepení tematických poštovních známek a na závěr nakladatelské údaje a číslo výtisku.

O velkém zájmu sběratelů svědčí skutečnost, že ještě v průběhu jara 1941 byl list v počtu 500 ks číslovaných výtisků vydán podruhé. Prezentovaný výtisk pochází z 2. vydání a nese číslo 70. Uvnitř je pod ochrannou fólií vlepen aršík vydaný u příležitosti výstavy poštovních známek v Bratislavě v roce 1937.

Rozměry: výška 21 cm; šířka 16,5 cm

Prezentovaný nálepní list patří mezi tři exempláře, které byly v červnu 1941 určeny k archivaci a po skončení 2. světové války předány do sbírky VHÚ Praha.

Partneři

© Vojenský historický ústav Praha