Náramek z vodící obroučky dělostřeleckého granátu s nápisem Piave 1917

 

Tak zvaný průlom u Kobaridu je považován za jednu z nejúspěšnějších ofenzivních operací první světové války. Spojený německo-rakousko-uherský útok začal ráno 24. října 1917 v hornaté oblasti Julských Alp a během dvou týdnů postoupil o více než sto kilometrů, než se 10. listopadu 1917 definitivně zastavil na řece Piavě. Obsazení rozsáhlé oblasti severní Itálie znamenalo pro vyhladovělé rakousko-uherské vojáky začátek pomyslného období hojnosti a optimistických nadějí na vítězný konec války.

V upomínku na dosažení řeky Piavy si neznámý rakousko-uherský voják nechal vyrobit náramek, na jehož vnitřní straně je řemeslně velmi kvalitně vyveden nápis „Piave 1917“. Jako surovina pro výrobu posloužila měděná vodící obroučka z dělostřeleckého granátu, což byla mezi řemeslníky v zákopech žádaná a často využívaná surovina pro výrobu drobných šperků a ozdob.

Od ostatních náramků obdobného typu se prezentovaný exemplář liší precizním zpracováním. Kromě pečlivého začištění ostrých okrajů a umělecky vyvedeného nápisu stojí za pozornost i povrchová úprava; na vnitřní stranu bylo zvoleno stříbro a vnější strana je pozlacena. Zatímco použití drahých kovů koresponduje s blahobytným obdobím po vítězné bitvě, kvalitní zpracování dává tušit, že zadavatelem náramku byl patrně některý příslušník důstojnického sboru.

Oválný tvar o průměru 6-6,5 cm

Náramek byl do sbírky VHÚ Praha získán po 2. světové válce.

 

Partneři

© Vojenský historický ústav Praha