Německá karabina Dreyse M 07

 

Samonabíjecí karabiny zařízené na pistolové náboje doplňovaly v prvních desetiletích 20. století sortiment řady firem. Základem těchto zbraní byly zpravidla sériově vyráběné modely samonabíjecích pistolí vybavené delší hlavní a odnímatelnou pažbou a představovaly tak sekundární varianty. Už méně samonabíjecích karabin v pistolové ráži vzniklo jako samostatné konstrukce.

Německá firma Rheinische Metallwaaren- und Maschinenfabrik v Sömmerdě nabízela od roku 1910 loveckou karabinu model Dreyse M 07, označovanou také jako Jagdkarabiner M 07. Zbraň měla sice se samonabíjecí pistolí Dreyse model 1907 společné některé dílčí konstrukční prvky, avšak celková koncepce z ní nevycházela. Byla zařízena na standardní pistolové náboje 7,65 mm Browning a odnímatelný dvouřadý zásobník s kapacitou šest nábojů se zasouval do spodní části pouzdra závěru před lučíkem. Velkého rozšíření karabiny Dreyse M 07 zřejmě nedoznaly a dnes se ojediněle vyskytují v nabídkách aukčních síní.

Samonabíjecí karabina v ráži 7,65 mm Browning s dynamickým závěrem má bicí mechanismus tvořen přímoběžným úderníkem. Na levé straně pouzdra závěru vyraženo značení: DREYSE. Západka na levé straně slouží k otevření pouzdra závěru a vyjmutí závorníku. Hledí pouze stranově stavitelné poklepem. Předpažbí a pažba německého typu s pistolovou rukojetí s rybinovým zdrsněním vyrobeny z ořechového dřeva. Povrch zbraně černěn, horní funkční plocha závěru v bílém stavu.

Exemplář s výrobním číslem 1730 získalo muzeum v roce 1952 převodem od Ministerstva národní bezpečnosti, kriminalistického odboru Hlavní správy VB.

Ráž: 7,65 mm Browning

Celková délka: 957 mm

Délka hlavně: 479 mm

Délka záměrné: 430 mm

Kapacita zásobníku: 6 nábojů

Hmotnost: 2220 g

Partneři

© Vojenský historický ústav Praha