Německá pistole Lignose model 3-A

 

Snaha vyřešit problém bez pomoci druhé ruky natáhnout závěr samonabíjecí pistole a umožnit tak nabití prvního náboje do nábojové komory hlavně přivedla v roce 1914 polského konstruktéra ing. Witolda Chylewského ze Lvova ke konstrukci zbraně s pohyblivou přední částí lučíku, spojenou se závěrem. Chylewsky ale nebyl první: švédský konstruktér Ole Herman Johannes Krag (1837–1912) si nechal podobné řešení patentovat o šest let dříve.

Nejznámější pistole s možností natažení závěru střílející rukou vyráběla od roku 1921 akciová společnost Lignose v Suhlu, jež vznikla sloučením několika předválečných firem. Ve výrobním programu měla především kapesní pistole v ráži 6,35 mm Browning, z nichž modely s označením 2-A a 3-A disponovaly uvedeným řešením, jinak se vzájemně lišily pouze délkou rukojeti a kapacitou zásobníku. Firma Lignose pistole vyráběla pouze do roku 1930 a dnes lze její výrobky považovat především za konstrukční zajímavost.

Pistole Lignose model 3-A má vzhledem k výkonu náboje uzavřený (dynamický) závěr a její bicí mechanismus je konstruován s vnitřním kladívkem. Kromě originálního napínacího mechanismu disponuje zbraň výstražníkem signalizujícím napnutí kladívka.

Exemplář pistole Lignose model 3-A získalo muzeum v roce 1959 převodem od Krajské správy ministerstva vnitra.

Ráž: 6,35 mm Brownning

Celková délka: 120 mm

Výška: 112 mm

Šířka: 22,6 mm

Délka hlavně: 54 mm

Kapacita zásobníku: 9 nábojů

Hmotnost: 450 g

Partneři

© Vojenský historický ústav Praha