Německý pokusný samopal MP 38 (L)

Počátkem roku 1938 získala firma Erfurter Maschinefabrik (ERMA) v Erfurtu od říšského zbrojního úřadu (Heereswaffenamt) zakázku na vývoj nového samopalu pro armádu. Již v červnu 1938 představila nový typ s označením MP 38 (Maschinenpistole 38), přijatý neprodleně již 29. června 1938 do výzbroje. Rozběh sériové výroby měl velmi pozvolný charakter, jelikož do přepadení Polska v září 1939 převzal výzbrojní úřad pouze 8700 samopalů MP 38.

Historie vývoje německých samopalů zůstává dosud nezbavena řady otazníků, o čemž svědčí absence archivních dokumentů k některým dochovaným exemplářům. Jeden z nich představuje experimentální lehká varianta s označením M.P. 38 (L), jejíž většina dílů je vyrobena z lehké hliníkové slitiny. Možným vysvětlením písmene L v závorce je hypotéza, podle níž byla zbraň vyvinuta pro potřeby letectva (Luftwaffe), především pro výsadkové jednotky (Fallschirmjägers). Ať již byl skutečný důvod vývoje lehké verze jakýkoliv, nesporným zůstává fakt, že dochovaný exemplář ve sbírkách VHÚ je jediný známý na světě. Dosud nebyla objevena a zveřejněna jediná dobová fotografie či snímek jiného dochovaného exempláře.

Vnějšími rozměry odpovídá dochovaný exemplář s číslem V 3013 standardním samopalům MP 38 a 40, avšak jeho pouzdro závěru tvořící se zásobníkovou šachtou jeden celek, převlečná matice hlavně a spušťadlo jsou vyrobeny z hliníkové slitiny. Úspora na celkové hmotnosti tak dosáhla 780 gramů. Úplná hlaveň svými rozměry odpovídá standardně vyráběné zbrani, avšak její spojení s pouzdrem zajišťuje matice se závitem W 8. Závěrový mechanismus, vyhazovač nábojnic, odpružený spojovací kolík pouzdra, záchyt zásobníku, dvouplátkové hledí, stavitelné na 100 a 200 metrů, dřevěné střenky a sklopná ramenní opěrky jsou zaměnitelné se sériově vyráběnými díly. Spoušťový mechanismus, umožňující pouze nepřetržitou střelbu, nese konstrukční odlišnosti od sériového provedení.

Exemplář získalo muzeum v roce 1981 převodem z VÚ 1337 v Babicích u Říčan.

Ráž: 9 mm Parabellum

Celková délka se sklopenou ramenní opěrkou: 626 mm

Celková délka s vyklopenou ramenní opěrkou: 847 mm

Délka záměrné: 391 mm

Délka hlavně: 251 mm

Hmotnost zbraně s prázdným zásobníkem: 3340 g

Kapacita zásobníku: 32 nábojů

Partneři

© Vojenský historický ústav Praha